BiznesINFO.pl
Audi przejęcie akcji

pixabay.com Designbymickey

Audi może wkrótce zmienić właściciela. Jeden z koncernów chce wykupić wszystkie akcje niemieckiego giganta

17 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Słynna marka Audi może niedługo przejść przez zawirowania związane z właścicielem spółki. Duży koncern motoryzacyjny chce wykupić wszystkie akcje notowane na giełdzie przez producenta z Ingolstad. Dzięki temu udałoby mu się uzyskać pełnię kontroli nad mar

Niemiecka marka Audi, już od 1966 roku znajduje się w rękach koncernu Volkswagen AG. Dzięki miejscu w koncernie VAG, marce udało się odbudować po II wojnie światowej i zostać współcześnie jednym z ważniejszych graczy na rynku samochodów premium. Wygląda jednak na to, że przygotowane jest całkowite przejęcie słynnego producenta, do którego ma dojść poprzez wykupienie 100 procent akcji.

Audi zostanie przejęte przez motoryzacyjnego giganta

Koncern Volkswagen AG jest obecnie w posiadanie 99,64 procent akcji Audi. Pozostałe 0,36 procent jest w rękach drobnych akcjonariuszy. VAG chciałby jednak przejąć wszystkie akcje, żeby zostać w pełni właścicielem spółki. Jak podaje Puls Biznesu, przygotowano już na to ogromny budżet, liczący nawet 237 milionów euro (ponad miliard złotych). Aby zachęcić małych inwestorów do sprzedaży, planują zaoferować im atrakcyjną cenę.

Koncern VAG zaoferuje swoim akcjonariuszom cenę o 46% wyższą niż cena rynkowa. Inwestorzy za jedną akcje otrzymają 1551,53 euro (około 6900 tysięcy złotych). Do próby przejęcia ma dojść w trakcie najbliższego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które planowane jest na lipiec bądź sierpień. Aby jednak przejęcie mogło się udać, wszyscy inwestorzy będą musieli zgodzić się na odsprzedanie akcji.

Volkswagen chce znów mieć 100 procent akcji Audi

W obrocie znajduje się 152 729 akcji Audi, co wynosi 0,36 procent udziałów całej firmy. Koncern Volkswagen AG musi mieć ważne plany wobec swojej marki, skoro planuje pełne przejęcie firmy. Odsetek akcji w rękach drobnych inwestorów znajdują się w obrocie na następujących giełdach papierów wartościowych: w Berlinie-Bremie, Düsseldorfie, Hamburgu, Monachium, Stuttgarcie i Frankfurcie nad Menem.

Co ciekawe, jeszcze w 1958 roku, kapitał Audi (wtedy znane jako Auto Union) był w rękach koncernu Daimler Benz AG, który później przez lata był jedną z największych krajowych konkurencji dla koncernu Volkswagen AG (obecnie jest nim koncern Daimler AG). Jednak ze względu na to, że przejęcie nie okazało się zyskowne, w 1964 sprzedano Volkswagenowi fabrykę w Ingolstadt, a w 1966 100 procent akcji Auto Union (od 1965 Audi).

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Handel

Mecz z Hiszpanią i specjalną akcją w Lidlu. Sieciówka 4 piwa daje za darmo

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Handel

Ceny warzyw znów zaskakują. Tym razem tanie jak nigdy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Handel

Warzywa tak drogie chyba jeszcze nie były. Przez zimną wiosnę płacimy krocie

Czytaj więcej >
Biedronka przyznała podwyżki pracownikom

Handel

Biedronka - zarobki 2021. Pensje poszły w górę i to na wielu szczeblach

Czytaj więcej >
Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
PHOTO: JOANNA GAJCY/EAST NEWS N/Z przydrozny handel przy drodze wojewodzkiej nr 801, zwanej Trasa Nadwislanska

Handel

Niemieckie produkty będą niestety drożeć. Zapowiedzieli sami Niemcy

Czytaj więcej >