Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Andrzej Duda doprowadzi do przedłużenie bonu turystycznego? Mamy odpowiedź z Kancelarii Prezydenta
Radosław Święcki
Radosław Święcki 18.06.2021 02:00

Andrzej Duda doprowadzi do przedłużenie bonu turystycznego? Mamy odpowiedź z Kancelarii Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda wydłuży bon turystyczny?
Pawel Wodzynski/East News

Niebawem minie rok od wprowadzenia bonu turystycznego z którego mogą skorzystać rodziny pobierające program 500 plus. Pomysłodawcą świadczenia w obecnej formule był prezydent Andrzej Duda. Redakcja Biznes Info zapytała Kancelarię Prezydenta, czy głowa państwa będzie wnioskować o wydłużenie terminu realizacji bonu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za chwilę minie rok od wprowadzenia bonu turystycznego

  • Do kiedy można wykorzystać bon

  • Czy prezydent zaapeluje o wydłużenie terminu realizacji świadczenia

Bon turystyczny. Prezydent zaapeluje o jego przedłużenie?

1 sierpnia 2020 roku został wprowadzony w życie bon turystyczny. Jego koncepcja narodziła się rok wcześniej w Ministerstwie Rozwoju, ale niemal do ostatniej chwili trwały dyskusje odnośnie jego ostatecznego kształtu.

Od początku pewne było, że bon ma być wsparciem dla polskiej branży turystycznej. Nie wiadomo natomiast było, kto ma z niego skorzystać. W pewnym momencie spór w tej kwestii nasilił się do tego stopnia, że w ogóle rozważano rezygnację z wprowadzenia świadczenia i odłożenie tematu na później.

Wtedy do akcji wkroczył ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, który zaproponował by ze świadczenia korzystały rodziny pobierające program 500 plus. Tyle, że pieniądze nie byłyby wypłacane w gotówce a właśnie w formie bonu o wartości 500 zł, którym będzie można opłacić nocleg bądź wycieczkę turystyczną, oczywiście na terenie naszego kraju.

Jak wspomniano bon wszedł w życie 1 sierpnia zeszłego roku, czyli na półmetku ówczesnych wakacji. Czas na jego wykorzystanie mija w marcu 2022 roku. W praktyce oznacza to, że dla wielu rodzin nadchodzące wakacje to de facto ostatnia szansa na skorzystanie ze świadczenia.

Z danych przytoczonych przez Radio Zet wynika, że dotychczas wydano 1,5 mln bonów turystycznych, z czego zrealizowano za ich pomocą prawie pół miliona transakcji. Uprawnionych do skorzystania ze świadczenia jest ponad 6 mln rodzin.

Komentarz Kancelarii Prezydenta

Redakcja Biznes Info zwróciła się z pytaniem do pomysłodawcy bonu turystycznego w obecnej formule, czyli do prezydenta Andrzeja Dudy o to, czy rozważa zaapelowanie o wydłużenie terminu, w którym będzie można z bonu skorzystać.

- W chwili obecnej nie toczą się w Kancelarii Prezydenta RP prace nad przedłużeniem obowiązywania bonu turystycznego - informuje nas biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

 - Jednocześnie informujemy, że na bieżąco monitorowana jest sytuacja, tak aby w sytuacji zaistnienia przesłanek do przedłużenia, w tym opartych na danych zbieranych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (Departament Turystyki),  podjęte zostały adekwatne działania ze strony Prezydenta RP - dodano w komentarzu dla naszej redakcji.

Gdy kilka dni temu zapytaliśmy o możliwość przedłużenia terminu realizacji bonu resort rozwoju, pracy i technologii, otrzymaliśmy odpowiedź, że rząd zakłada, że masowa akcja szczepień oraz złagodzenie obostrzeń w obszarze usług hotelarskich przyczyni się do zwiększenia realizacji bonów turystycznych. Ministerstwo nie wykluczyło jednak przedłużenia terminu ważności bonu.

- Będziemy na bieżąco obserwować wykorzystanie bonów w nadchodzących miesiącach, co pozwoli nam wyciągnąć wnioski na temat ewentualnej możliwości przedłużenia tego programu. Wówczas, po zakończeniu rozpoczętych już analiz, zostanie podjęta i ogłoszona  decyzja w tej kwestii - poinformowało nas Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]