BiznesINFO.pl

East News, Piotr Molecki

Amazon po cichu wkracza na polski rynek. Na razie w skromnym wydaniu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób wystartował e-sklep Amazona w Polsce

  • Co czeka na polskich klientów Amazona

  • Co w obecnej sytuacji zrobi Allegro

Amazon debiutuje w Polsce

Amazon z poniedziałku na wtorek uruchomił swój pierwszy sklep internetowy w Polsce. Firma zrobiła to bez większej promocji, komunikatu czy rozgłosu. Dopiero później Amazon poinformował, że polscy klienci mogą wybierać z milionów produktów na platformie z czego aż dziesiątki tysięcy z nich pochodzą od polskich przedsiębiorców. Dostawa powyżej 100 zł jest darmowa.

Amazon w Polsce debiutuje dość skromnie - na razie nie mamy możliwości skorzystania z popularnej opcji Prime, która umożliwia korzystanie z ekspresowej dostawy czy oglądania dodatkowych produktów. Marcin Kuśmierz, prezes platformy Shoper w rozmowie z "Rzeczpospolitą" podkreśla, że Amazon na wszystkich rynkach stara się przekonać do siebie klientów jakością, natomiast w Polsce mamy do czynienia z dużą wrażliwością cenową.

- Sprzedający będą musieli nauczyć się z Amazonem pracować - zaakceptować jego warunki sprzedaży związane z obsługą klienta, reklamacji, płatności itd. Będą musieli rozwijać szybciej swoją ofertę, być bardziej konkurencyjnymi - tłumaczy.

Wejście Amazona na polski rynek stanowi ogromną konkurencję dla Allegro odpowiadającego za 30 proc. e-handlu. Zapowiedź wejścia amerykańskiego giganta na nasz rodzimy rynek spowodowało spadek akcji Allegro, a jego start doprowadził, że cena jednej akcji polskiej firma spadła z 85 zł do 63 zł. Wzrosła do 66 zł po tym, jak okazało się, że Amazon nie startuje z przytupem - analizuje dziennik.

- Amazon to z pewnością największy konkurent dla Allegro . Można jednak zakładać, że Polacy pozostaną wierni tej platformie, choć zapewne bezpośrednia walka rozegra się na polu cenowym i przy wykorzystaniu przewag logistycznych. Te zaś finalnie przełożą się na koszt i czas dostawy zakupionych produktów - tłumaczy Arkadiusz Piechocki, partner zarządzający SpeedUp Group i członek zarządu eCommerce Connections.

Amazon konkurencją dla Allegro

Allegro na razie nie komentuje wejścia amerykańskiego giganta i płynącej z jego strony konkurencji. Tomasz Sokołowski, analityk BM Santander wskazuje, że na razie Amazon dysponuje dość skromną bazą sprzedawców. Z kolei Allegro to gigant obecny na rynku od lat.

- Przed Amazonem długa i ciężka praca, ale firma jest tego świadoma. Klienci mogą się zrazić do Amazona, jak to miało miejsce w przypadku eBaya, ale to nie jest przesądzone. Na pewno Amazon zdobędzie jakąś część rynku, ale to kwestia lat, nie miesięcy - mówi "Rz".

Nie jest tajemnicą, że Amazon dysponuje ogromną przewagą nad Allegro. Sprzedawcy czytników książek, a w tym m.in.: Kindle napędzają bańkę wokół Amazona i zwracają uwagę klientów także na inne produkty. Jednocześnie Amazon otwiera w tym roku 11 centrum logistyczne w Polsce , gdzie sprzedawcy mogą przekazać towar, a spółka zajmie się jego pakowaniem, wysyłką i zwrotami. Allegro buduje dopiero pierwszy taki magazyn.

- Amazon postara się wykorzystać wszystkie słabości swojego rywala, by w ten sposób przekonywać do siebie tak sprzedawców, jak i klientów - tłumaczy Katarzyna Iwanich, prezes Insightland z grupy Hexe Capital i dodaje, że na polskim rynku znajdzie się miejsce dla obu podmiotów.

Ważnym aspektem jest także pandemia, która napędziła handel internetowy. Także Polacy zaczęli chętniej wybierać zakupy online od tych stacjonarnych.

Tagi:

Podobne artykuły

Handel

Ruszyła Biedronkoloteria. Można wygrać 10 mln nagród, w tym również pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Port Gdańsk zyskał nowe połączenie. Świetne wieści dla polskiego handlu
Czytaj więcej >

Handel

Papryka nie jest zbyt droga. Jeden kraj chętnie kupuje ją z Polski
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszukali prawie 700 osób na „cudowne garnki”, niektórzy poszkodowani nieświadomie podpisali umowy kredytowe. Teraz ruszył proces
Czytaj więcej >

Handel

Skarbówka wkracza do akcji. Dzięki nowym narzędziom łatwiej wyłapie podejrzane transakcje
Czytaj więcej >

Handel

Po 70 latach działalności polska firma ogłasza upadłość. Wiele osób straci pracę, zadłużenie jest ogromne
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]