Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Amazon otwiera nowe centrum w Polsce. Będzie aż 1000 nowych miejsc pracy
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 21.01.2021 01:00

Amazon otwiera nowe centrum w Polsce. Będzie aż 1000 nowych miejsc pracy

Amazon otwiera centrum logistyczne w Świebodzinie
Álvaro Ibáñez from Madrid, Spain, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co będą mogli liczyć pracownicy Amazonu

  • Kiedy amerykańska firma wejdzie na polski rynek

  • Czy Amazon jest zagrożeniem dla rodzimego Allegro

Amazon otwiera centrum logistyczne w Polsce

Firma Amazon potwierdziła, że jeszcze w tym roku otworzy kolejne centrum logistyczne w Polsce. Olbrzymi budynek o powierzchni 193 tys. mkw. powstanie w Świebodzinie i będzie dziesiątym centrum logistycznym Amazona w Polsce.

Amerykańskie przedsiębiorstwo odważnie inwestuje w tworzenie własnej infrastruktury w Polsce. W ubiegłym roku otworzyły się aż dwa centra w kraju – w Gliwicach i Łodzi, dzięki czemu stałą pracę zyskało aż 18 tys. osób.

Centrum logistyczne w Świebodzinie otworzy miejsca pracy dla tysiąca osób, które będą zajmować się kompletowaniem, pakowaniem i wysyłaniem klientom zamówień zawierających małe przedmioty, takie jak książki, elektronika i towary konsumpcyjne. Pracowników mają wspierać w codziennej pracy innowacyjne technologie Amazon Robotics - obok ludzi przy realizacji zamówień będzie pracować prawie 3 tys. robotów.

Już teraz rozpoczęła się rekrutacja na nowopowstałe stanowiska w firmie Amazon. W pierwszym etapie amerykańskie przedsiębiorstwo zatrudni między innymi: inżynierów, specjalistów HR i IT, specjalistów ds. BHP i finansów oraz menedżerów operacyjnych.

Ile zarabia pracownik Amazonu?

Amazon chce zaproponować swoim pracownikom na poziomie początkowym stawkę od 20 zł brutto za godzinę. Liderzy zespołów będą zarabiać od 25 zł brutto za godzinę. Oprócz tego pracownikom będą przysługiwać dodatkowe miesięczne premie w wysokości do 15 proc. w zależności od frekwencji indywidualnej i wyniku całego zespołu.

Oprócz tego Amazon zapewni swoim pracownikom także inne benefity obejmujące prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, bezpłatny dojazd do pracy autokarem i wiele innych.

Mocna konkurencja dla Allegro

Mimo że rok 2020 był dla Allegro wyjątkowo udany ze względu na wzrost zainteresowania Polaków obszarem e-commerce, nie można nie docenić zagrożenia, jakim będzie wejście Amazona na polski rynek, co stanie się już niebawem. Otworzenie kolejnego centra logistycznego tylko przybliża amerykańskie przedsiębiorstwo do zawojowania polskiego rynku.

Zdaniem analityków Trigon DM udział Allegro w e-commerce wzrósł na koniec ubiegłego roku do 41 proc. z 37 proc. na koniec 2019 roku. Zgodnie z ich analizami w 2025 roku udział Allegro w e-commerce wzrośnie do 42 proc.

  • Prognozujemy, że Allegro zwiększy udział w e-commerce o 0,7 pp dzięki dodatkowym usługom Smart!, Allegro Pay i poprawi wskaźnik take rate, czyli dofinansowanie dostaw przez sprzedawców - przewidywali cytowani przez PAP analitycy.

Spora część analityków dostrzega zagrożenie dla Allegro, jakie kryje się za zapowiedziami wejścia Amazona na polski rynek.

  • Odpowiedzią Allegro będzie lojalizacja bazy kupujących poprzez program Smart!, co spowoduje spadek marży EBITDA (skoryg. - przyp. PAP) z 51,6 proc. w 2019 r. do 40 proc. w 2023 r. i szerokie inwestycje we własną logistykę - przewiduje analityk BM mBanku Paweł Szpigiel.

Inne zdanie na ten temat mają analitycy Trigon DM:

  • Zakładamy, że Allegro utrzyma udziały w rynku w perspektywie 5 lat. W krajach, gdzie lokalny gracz miał wystarczająco duże udziały, Amazon nie zawsze podejmował próby przejęcia rynku, np. w Brazylii czy Chinach - zaznaczają.