Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 10.09.2022 10:49

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Allegro
Domena publiczna

Allegro kojarzy się charakterystycznym, żywym pomarańczowym kolorem. Teraz serwis chce go zastrzec jako swój znak towarowy, złożył już w tej sprawie wniosek do Urzędu Patentowego.

Kolor pomarańczowy zastrzeżony

Allegro chce zastrzec w Urzędzie Patentowym odcień pomarańczowego o kodzie RGB:255/90/0. Pod koniec lipca już złożył w ten sprawie wniosek do Urzędu Patentowego. Pisały o tym już Wiadomoscihandlowe.pl 

– Kolor pomarańczowy jest bardzo silnie związany z naszą marką i dołączenie go do portfolio znaków jest naturalnym krokiem. Oczywiście ewentualne uzyskanie prawa do rejestracji zależy od oceny Urzędu Patentowego RP. Podobne działania podejmuje wiele innych marek. Oczywiście, jak każda rozpoznawalna marka, monitorujemy rynek pod kątem ewentualnych nawiązań do naszej identyfikacji – skomentował Marcin Gruszka, rzecznik Allegro w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe.

Do tej porty Allegro zastrzegło już kilka swoich znaków towarowych: logo, nazwy usług tak jak Allegro Pay, Allegro Smart!, Allegro Lokalnie, a także maszynę do odbioru paczek w kolorze zielonym. 

Kolor jako znak towarowy

Allegro to nie jedyna marka, która chce zastrzec kolor. Na podobny krok zdecydowały się już inne firmy - w 1995 roku Milka zastrzegła charakterystyczny fiolet. Swój kolor jako znak towarowy ma także Nivea, T-Mobile i Play. 

Warunkiem zarejestrowania koloru jako znak towarowy, należy wskazać jego wtórną zdolność odróżniającą. Sam kolor pomarańczowy nie jest czymś, co odróżnia towary, ale kolor używany przez daną markę przez wiele lat może zyskać taką zdolność wtórnie. 

Przykładowo gdyby pojawiły się czekolady o dokładnie takiej samej szacie graficznej jak Milka, mogłoby dojść do sytuacji, że klient kupi produkt innej marki, niż zamierzał.  Oznaczenie koloru jako znak towarowy ma uniemożliwiać wprowadzenie klientów w błąd.

Sam proces rejestracji znaku trwa od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

Tagi: Allegro