BiznesINFO.pl
Allegro

Domena publiczna

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

10 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Allegro kojarzy się charakterystycznym, żywym pomarańczowym kolorem. Teraz serwis chce go zastrzec jako swój znak towarowy, złożył już w tej sprawie wniosek do Urzędu Patentowego.

Kolor pomarańczowy zastrzeżony

Allegro chce zastrzec w Urzędzie Patentowym odcień pomarańczowego o kodzie RGB:255/90/0. Pod koniec lipca już złożył w ten sprawie wniosek do Urzędu Patentowego. Pisały o tym już Wiadomoscihandlowe.pl 

– Kolor pomarańczowy jest bardzo silnie związany z naszą marką i dołączenie go do portfolio znaków jest naturalnym krokiem. Oczywiście ewentualne uzyskanie prawa do rejestracji zależy od oceny Urzędu Patentowego RP. Podobne działania podejmuje wiele innych marek. Oczywiście, jak każda rozpoznawalna marka, monitorujemy rynek pod kątem ewentualnych nawiązań do naszej identyfikacji – skomentował Marcin Gruszka, rzecznik Allegro w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe.

Do tej porty Allegro zastrzegło już kilka swoich znaków towarowych: logo, nazwy usług tak jak Allegro Pay, Allegro Smart!, Allegro Lokalnie, a także maszynę do odbioru paczek w kolorze zielonym. 

Kolor jako znak towarowy

Allegro to nie jedyna marka, która chce zastrzec kolor. Na podobny krok zdecydowały się już inne firmy - w 1995 roku Milka zastrzegła charakterystyczny fiolet. Swój kolor jako znak towarowy ma także Nivea, T-Mobile i Play. 

Warunkiem zarejestrowania koloru jako znak towarowy, należy wskazać jego wtórną zdolność odróżniającą. Sam kolor pomarańczowy nie jest czymś, co odróżnia towary, ale kolor używany przez daną markę przez wiele lat może zyskać taką zdolność wtórnie. 

Przykładowo gdyby pojawiły się czekolady o dokładnie takiej samej szacie graficznej jak Milka, mogłoby dojść do sytuacji, że klient kupi produkt innej marki, niż zamierzał.  Oznaczenie koloru jako znak towarowy ma uniemożliwiać wprowadzenie klientów w błąd.

Sam proces rejestracji znaku trwa od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

Tagi:

Allegro

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Nowe problemy. W sklepach zabraknie kolejnego produktu

Czytaj więcej >