Alior Bank i Pekao mogą się połączyć
pxfuel
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Maja 2020

Dwa wielkie banki mogą się połączyć. Jeden z nich potrzebuje pilnego wsparcia

Alior Bank może mieć problemy i niewykluczone, że będzie potrzebował wsparcia - informuje serwis Parkiet.com. Ale w grę wchodzi nie tylko zwykłe dokapitalizowanie, ale także fuzja z drugim kontrolowanym przez PZU bankiem - Pekao.

Alior Bank i Pekao razem? Już kiedyś był taki pomysł

Serwis Parkiet.com przypomina, ze PZU kontroluje Alior Bank od 2015 roku, a Pekao od połowy 2017 roku. Niemal natychmiast po repolonizacji większej z firm pojawiły się doniesienia o możliwym połączeniu banków.

W październiku 2017 roku zarządy ujawniły, że takie rozwiązanie jest brane pod uwagę, ale prawie rok później odrzucono ten scenariusz. I to pomimo, że fuzja Alior Banku i Pekao miała być korzystna dla akcjonariuszy.

Możesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychMożesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychCzytaj dalej

Czy Alior Bank połączy się z Pekao?

Co przemawia za powrotem do pomysłu fuzji? Parkiet.com zwraca uwagę na dwa czynniki. Wycena Alior Banku mocno spadła w dół - przez dwa lata o blisko 80 proc., do 1,75 mld zł, znacznie bardziej niż Pekao (spadek “tylko” 48 proc., do 13,5 mld zł), a to może zmienić ewentualny parytet wymiany akcji na korzyść większego z banków. Drugi czynnik to popadnięcie przez Alior Bank w problemy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Padł rekord ofiar śmiertelnych Covid-19, fatalne wiadomości

Obecnie kurs akcji Alior Bank wynosi 13 zł, a Pekao blisko cztery razy więcej - 51,4 zł. To, co przemawia za połączeniem banków, to nie tylko konieczność uporządkowania banków w grupie PZU, ale także zapobieganie większym problemom Alior Banku.

Rząd wprowadza nowe zasady dotyczące urlopów. Możesz nie doczekać się wakacji wtedy, kiedy planujeszRząd wprowadza nowe zasady dotyczące urlopów. Możesz nie doczekać się wakacji wtedy, kiedy planujeszCzytaj dalej

Ciężki rok dla Alior Banku

Analitycy prognozują, że Alior Bank czekają duże komplikacje, ponieważ na przestrzeni roku otrzymał trzy potężne ciosy. Chodzi o tzw. małe TSUE (ograniczenie prowizji pobieranych w razie spłaty kredytu przed terminem), które doprowadziło do obniżenia rentowności banku o ponad 30 proc., a do tego doszedł jeszcze wzrost odpisów i uderzająca w przychody obniżka stóp procentowych.

Parkiet.com zwraca uwagę, że Alior Bank jest pod tymi względami jednym z najbardziej wrażliwych w całym sektorze. Eksperci szacują ok. 150 mln zł straty netto Alior Banku w 2020 roku, co tylko pogorszy kiepską sytuację kapitałową.

- Najpierw należałoby sprawdzić, czy nie ma innych chętnych na zakup Aliora, a dopiero potem próbować go łączyć z Pekao, choć sam pomysł zawsze wydawał mi się dobry. Dla Pekao byłaby to szansa na odmłodzenie bazy klientów i być może rebranding na bank nowoczesny, fuzja byłaby szansą na nowe otwarcie. Alior może działać samodzielnie, ma bogatego akcjonariusza, dla którego dokapitalizowanie nie powinno być problemem - mówi portalowi Parkiet.com Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Jabłka, pomarańcze i banany w Polsce relatywnie tanie. Ale jest kraj, gdzie kilogram tych pierwszych kosztuje prawie 30 złJabłka, pomarańcze i banany w Polsce relatywnie tanie. Ale jest kraj, gdzie kilogram tych pierwszych kosztuje prawie 30 złCzytaj dalej

Czy Pekao połączy się z Alior Bankiem?

Ale pojawiają się też głosy, że fuzja Alior Banku i Pekao może nie być możliwa do zrealizowania. - Połączenie z Pekao oceniam jako problematyczne, bo PZU i PFR mają na walnym zgromadzeniu tego banku niecałe 33 proc. akcji, a potrzebują do zgody na fuzję 75 proc. głosów. Uzyskanie może być trudne, biorąc pod uwagę sytuację i wycenę Aliora - mówi na łamach Parkiet.com Kamil Stolarski, analityk Santander BM.

Póki co ani Alior Bank, ani Pekao nie biorą tego scenariusza pod uwagę, przynajmniej oficjalnie. Przedstawiciele obu banków zapytani przez serwis odpowiedzieli, że nic się nie zmieniło w tej kwestii i nie są prowadzone żadne rozmowy na ten temat.

Gdzie odnaleźć miłość w XXI wieku czyli aplikacje randkowe warte uwagiGdzie odnaleźć miłość w XXI wieku czyli aplikacje randkowe warte uwagiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w przedszkolu pod Warszawą. Trzy osoby zakażone. Placówka zamknięta do odwołania
  2. Ważny apel 20 organizacji pacjentów. Ruszył akcja "STOP CELEBRYTYZACJI PSEUDONAUKI"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Szumowski wyjawił prawdę o drugiej fali epidemii. Porażające słowa

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News