Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dwa wielkie banki mogą się połączyć. Jeden z nich potrzebuje pilnego wsparcia
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:00

Dwa wielkie banki mogą się połączyć. Jeden z nich potrzebuje pilnego wsparcia

Alior Bank i Pekao mogą się połączyć
pxfuel

Alior Bank i Pekao razem? Już kiedyś był taki pomysł

Serwis Parkiet.com przypomina, ze PZU kontroluje Alior Bank od 2015 roku, a Pekao od połowy 2017 roku. Niemal natychmiast po repolonizacji większej z firm pojawiły się doniesienia o możliwym połączeniu banków. 

W październiku 2017 roku zarządy ujawniły, że takie rozwiązanie jest brane pod uwagę, ale prawie rok później odrzucono ten scenariusz. I to pomimo, że fuzja Alior Banku i Pekao miała być korzystna dla akcjonariuszy.

Czy Alior Bank połączy się z Pekao? 

Co przemawia za powrotem do pomysłu fuzji? Parkiet.com zwraca uwagę na dwa czynniki. Wycena Alior Banku mocno spadła w dół - przez dwa lata o blisko 80 proc., do 1,75 mld zł, znacznie bardziej niż Pekao (spadek “tylko” 48 proc., do 13,5 mld zł), a to może zmienić ewentualny parytet wymiany akcji na korzyść większego z banków. Drugi czynnik to popadnięcie przez Alior Bank w problemy.

Obecnie kurs akcji Alior Bank wynosi 13 zł, a Pekao blisko cztery razy więcej - 51,4 zł. To, co przemawia za połączeniem banków, to nie tylko konieczność uporządkowania banków w grupie PZU, ale także zapobieganie większym problemom Alior Banku.

Ciężki rok dla Alior Banku

Analitycy prognozują, że Alior Bank czekają duże komplikacje, ponieważ na przestrzeni roku otrzymał trzy potężne ciosy. Chodzi o tzw. małe TSUE (ograniczenie prowizji pobieranych w razie spłaty kredytu przed terminem), które doprowadziło do obniżenia rentowności banku o ponad 30 proc., a do tego doszedł jeszcze wzrost odpisów i uderzająca w przychody obniżka stóp procentowych. 

Parkiet.com zwraca uwagę, że Alior Bank jest pod tymi względami jednym z najbardziej wrażliwych w całym sektorze. Eksperci szacują ok. 150 mln zł straty netto Alior Banku w 2020 roku, co tylko pogorszy kiepską sytuację kapitałową.

- Najpierw należałoby sprawdzić, czy nie ma innych chętnych na zakup Aliora, a dopiero potem próbować go łączyć z Pekao, choć sam pomysł zawsze wydawał mi się dobry. Dla Pekao byłaby to szansa na odmłodzenie bazy klientów i być może rebranding na bank nowoczesny, fuzja byłaby szansą na nowe otwarcie. Alior może działać samodzielnie, ma bogatego akcjonariusza, dla którego dokapitalizowanie nie powinno być problemem - mówi portalowi Parkiet.com Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Czy Pekao połączy się z Alior Bankiem?

Ale pojawiają się też głosy, że fuzja Alior Banku i Pekao może nie być możliwa do zrealizowania. - Połączenie z Pekao oceniam jako problematyczne, bo PZU i PFR mają na walnym zgromadzeniu tego banku niecałe 33 proc. akcji, a potrzebują do zgody na fuzję 75 proc. głosów. Uzyskanie może być trudne, biorąc pod uwagę sytuację i wycenę Aliora - mówi na łamach Parkiet.com Kamil Stolarski, analityk Santander BM.

Póki co ani Alior Bank, ani Pekao nie biorą tego scenariusza pod uwagę, przynajmniej oficjalnie. Przedstawiciele obu banków zapytani przez serwis odpowiedzieli, że nic się nie zmieniło w tej kwestii i nie są prowadzone żadne rozmowy na ten temat.