BiznesINFO.pl > Twój portfel > Alimenty dostaniesz w 2 tygodnie od złożenia wniosku. Ministerstwo pokazało plany
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:21

Alimenty dostaniesz w 2 tygodnie od złożenia wniosku. Ministerstwo pokazało plany

Biznes Info
Biznes Info

Alimenty natychmiastowe to nowy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort chce wprowadzić możliwość szybszego uzyskania należnych świadczeń na dzieci i skrócić czas postępowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są alimenty natychmiastowe

  • Dlaczego resort chce je wprowadzić

  • Ile będą wynosić

Alimenty natychmiastowe lekiem na przewlekłość postępowania

Ministerstwo Zbigniewa Ziobry bierze się za reformę Kodeksu rodzinno-opiekuńczego, a zwłaszcza ze część dotyczącą alimentów. Resort sprawiedliwości chce, aby alimenty natychmiastowe były prawdziwą rewolucją ukierunkowaną na dobro dziecka.

Alimenty natychmiastowe mają być przyznawane w przeciągu 14 dni od złożenia specjalnego, gotowego wniosku. Dowód ma stanowić jedynie akt urodzenia dziecka. To prawdziwa rewolucja, bowiem obecnie procedura alimentacyjna przewiduje złożenie odpowiedniego pozwu opartego na szeregu dowodów. Ów pozew może być rozpatrywany miesiącami.

Dzięki tej formule rodzice dzieci będą mogli ominąć szereg formalności i niezbędne dotychczas konsultacje z prawnikiem. Szef resortu, że alimenty natychmiastowe nie wykluczają uzyskania świadczenia w drodze tradycyjnej.

- Dzięki alimentom natychmiastowym nie będzie trwającej nieraz wiele miesięcy "dziury czasowej", w której nie udaje się ściągać pieniędzy na utrzymanie dziecka - tłumaczył na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Alimenty przyznawane w dwa tygodnie

Kwota alimentów natychmiastowych uzależniona będzie od aktualnego minimalnego wynagrodzenia w kraju oraz ilości posiadanych dzieci. Minimalne wynagrodzenie obecnie wynosi 2,8 tys. zł brutto, a zatem:

  • na jedno dziecko - 21. proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 588 zł,

  • na dwoje dzieci - 19 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 532 zł na każde dziecko,

  • na troje dzieci - 17 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 476 zł na każde dziecko,

  • na czworo dzieci - 15 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 420 zł na każde dziecko,

  • na pięcioro dzieci i więcej - 13 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 364 zł.

Co do zasady alimenty natychmiastowe mają być wypłacane do 25. roku życia dziecka, jednakże w wyjątkowych sytuacjach limit może być zniesiony. Limit nie obowiązuje dzieci z niepełnosprawnościami.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Polecane