Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Od 1 października wielu Polaków czeka ważna zmiana w prawie. Minister właśnie potwierdziła
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 14.09.2020 02:00

Od 1 października wielu Polaków czeka ważna zmiana w prawie. Minister właśnie potwierdziła

Alimenty dostanie 40 tys. nowych osób.
Pixnio/ Bicanski

Alimenty dla 40 tys. osób

O tym, że od 1 października więcej osób będzie mogło liczyć na świadczenia alimentacyjne przypomniała Marlena Maląg, szefowa ministerstwa pracy. Alimenty będzie mogło pobierać więcej osób, ponieważ w nowym okresie świadczeniowym będzie obowiązywać wyższe kryterium dochodowe. Teraz na każdą osobę w rodzinie będzie mogło przysługiwać 900 zł, aby alimenty zostały przyznane. Wcześniej ta kwota była o 100 zł niższa.

To jednak niejedyna korzystna zmiana, podaje PAP. Od października będzie funkcjonował mechanizm tzw. “złotówka za złotówkę”.

- Zakłada on, że przekroczenie progu dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, czyli kwoty 900 zł miesięcznie na osobę w rodzinie np. o 300 zł nie będzie skutkować automatycznie utratą prawa do tych świadczeń. Świadczenie będzie wówczas przysługiwać w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium - wyjaśniła minister rodziny i dodała, że minimalna kwota świadczenia alimentacyjnego z zastosowaniem tego mechanizmu wyniesie 100 zł.

- Dzięki tym zmianom, ponad 40 tys. osób utrzyma lub nabędzie prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które dzisiaj wynosi średnio 411 zł. To istotne wsparcie w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów - poinformowała Maląg.

DZISIAJ W GRZEJE:1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Świadczenia alimentacyjne z funduszu przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednak ta suma nie może przekroczyć 500 zł miesięcznie. Świadczenie przysługuje osobom uprawnionym do alimentów od rodzica, który pochodzi z sądu lub został przez niego zatwierdzony, jeśli egzekucja należnych pieniędzy okaże się bezskuteczna, czyli taka, w wyniku której w ciągu dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi, który przebywa poza granicami Polski.

Alimenty przysługują osobom do 18 roku życia lub, jeśli się uczą, do 25 roku życia. Osoby, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać ze świadczenia bezterminowo.

Warto pamiętać, że na alimenty nie mogą liczyć osoby, które przebywają w ośrodkach zapewniających całodobowe utrzymanie lub pieczę zastępczą lub jeśli osoba która mogłaby pobierać alimenty wstąpiła w związek małżeński.