BiznesINFO.pl

Pixnio/ Bicanski

Od 1 października wielu Polaków czeka ważna zmiana w prawie. Minister właśnie potwierdziła

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Alimenty dla 40 tys. osób

O tym, że od 1 października więcej osób będzie mogło liczyć na świadczenia alimentacyjne przypomniała Marlena Maląg, szefowa ministerstwa pracy. Alimenty będzie mogło pobierać więcej osób, ponieważ w nowym okresie świadczeniowym będzie obowiązywać wyższe kryterium dochodowe. Teraz na każdą osobę w rodzinie będzie mogło przysługiwać 900 zł, aby alimenty zostały przyznane. Wcześniej ta kwota była o 100 zł niższa.

To jednak niejedyna korzystna zmiana, podaje PAP. Od października będzie funkcjonował mechanizm tzw. “złotówka za złotówkę”.

- Zakłada on, że przekroczenie progu dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, czyli kwoty 900 zł miesięcznie na osobę w rodzinie np. o 300 zł nie będzie skutkować automatycznie utratą prawa do tych świadczeń. Świadczenie będzie wówczas przysługiwać w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium - wyjaśniła minister rodziny i dodała, że minimalna kwota świadczenia alimentacyjnego z zastosowaniem tego mechanizmu wyniesie 100 zł.

- Dzięki tym zmianom, ponad 40 tys. osób utrzyma lub nabędzie prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które dzisiaj wynosi średnio 411 zł. To istotne wsparcie w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów - poinformowała Maląg.

DZISIAJ W GRZEJE:1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł 2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Świadczenia alimentacyjne z funduszu przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednak ta suma nie może przekroczyć 500 zł miesięcznie. Świadczenie przysługuje osobom uprawnionym do alimentów od rodzica, który pochodzi z sądu lub został przez niego zatwierdzony, jeśli egzekucja należnych pieniędzy okaże się bezskuteczna, czyli taka, w wyniku której w ciągu dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. Za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi, który przebywa poza granicami Polski.

Alimenty przysługują osobom do 18 roku życia lub, jeśli się uczą, do 25 roku życia. Osoby, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać ze świadczenia bezterminowo.

Warto pamiętać, że na alimenty nie mogą liczyć osoby, które przebywają w ośrodkach zapewniających całodobowe utrzymanie lub pieczę zastępczą lub jeśli osoba która mogłaby pobierać alimenty wstąpiła w związek małżeński.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >