Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Minister przekazała dobre wieści dla rodziców. Na zmianie przepisów skorzysta dodatkowo 40 tys. osób
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 01.10.2020 02:00

Minister przekazała dobre wieści dla rodziców. Na zmianie przepisów skorzysta dodatkowo 40 tys. osób

Wydajność pracy w Polsce
Biznes Info

Alimenty dla 40 tys. osób

Z początkiem bieżącego miesiąca weszły w życie nowe ustalenia dotyczące tego, komu przysługują alimenty z funduszu. Od teraz obowiązuje zasada tzw. “złotówki za złotówkę”, zgodnie z którą osoby przekraczające limit dochodowy uprawniający do przyznania świadczenia alimentacyjnego będą mogły otrzymać pieniądze, jednak suma będzie pomniejszona o to o ile przekroczono limity. To druga taka podwyżka od 2008 roku. Po raz pierwszy próg podniesiono w 2019 roku - o 75 zł.

To niejedyny ukłon w stronę dzieci z rozbitych rodzin. Zmianie uległ także sam limit, który podwyższono z 800 do 900 zł.

- Dzięki tym zmianom, ponad 40 tys. osób utrzyma lub nabędzie prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które dzisiaj wynosi średnio 411 zł. To istotne wsparcie w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów - wyjaśniła Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Alimenty od państwa przysługują w wysokości ustalonej wcześniej, jednak nie mogą przekroczyć 500 zł miesięcznie. Może je otrzymać każde dziecko uprawnione do alimentów na podstawie decyzji sądu, jeśli egzekucja okaże się bezskuteczna, co oznacza, że osoba, która powinna zapłacić określoną kwotę z tytułu alimentów nie zrobiła tego w okresie dwóch ostatnich miesięcy.

Alimenty przysługują osobom do 18 roku życia lub, jeśli się uczą, do 25 roku życia. Osoby, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać ze świadczenia bezterminowo.

Na świadczenie nie mogą jednak liczyć osoby, które przebywają w ośrodkach zapewniających całodobowe utrzymanie lub pieczę zastępczą lub jeśli osoba która mogłaby pobierać alimenty wstąpiła w związek małżeński.