BiznesINFO.pl
30.10.2020 Warszawa Dziewiaty dzien Strajku Kobiet po wyroku Trybunalu Konstytucyjnego ws. aborcji fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Marta Lempart

fot. Andrzej Iwanczuk/eastnews

Prezydent wyszedł z propozycją projektu ws. aborcji. Polacy w sondażu pokazali stanowczy brak zgody

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Prezydent Andrzej Duda wyszedł z propozycją zmiany przepisów dotyczących aborcji, która ma uspokoić nastroje wokół niedawnego werdyktu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jednej z dotychczasowych przesłanek dających możliwość przerywania ciąży. Regulacja

Propozycja prezydenta ws. aborcji

W czwartek miną dwa tygodnie od momentu wydania przez Trybunał Konstytucyjnego werdyktu zgodnie z którym przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku dopuszczający możliwość aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (jednak z trzech przesłanek zez waląca na przerywanie ciąży obok zagrożenia dla życia i zdrowia matki, a także ciąży będącej wynikiem gwałtu) jest niezgodny z konstytucją. Decyzja TK doprowadziła do masowych protestów nie tylko w dużych miastach.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego na nowo wywołał spór odnośnie aborcji. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zarzucano, że nie zabiera w tej sprawie głosu. Po kilku dniach milczenia prezydent udzielił wywiadu w tej sprawie Polsat News, a także RMF FM. W tym drugim wywiadzie Andrzej Duda zwrócił uwagę na przesłankę dotyczącą legalnego usunięcia ciąży w przypadku zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety, podkreślając, że zdaniem części konstytucjonalistów „z tej przesłanki można wywodzić prawo do aborcji w przypadku, gdyby były takie uszkodzenia płodu, że w istocie cała sytuacja stanowiłaby zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiety".

- Chodzi o to, żeby to doprecyzować, żeby jako przesłanki legalnej aborcji pozostały wyłącznie wady o charakterze letalnym, tzn. takie, które rzeczywiście uniemożliwiają życie dziecka i w ten sposób kobieta jest narażona na wielkie cierpienie - i tak nie może być – powiedział w rozmowie z RMF FM prezydent.

Pod koniec ubiegłego tygodnia okazało się, że prezydent przygotował własne zmiany przepisów dotyczące aborcji, które w ocenie jego współpracowników mają uspokoić nastroje wokół tej kwestii. Projekt z propozycjami Andrzeja Dudy trafił już do Sejmu.

Co konkretnie proponuje prezydent? Możliwość przeprowadzenia aborcji w przypadku wad letalnych i wysokiego prawdopodobieństwa, że dziecko urodzi się martwe lub z wadą prowadzącą do śmierci. Tym samym propozycja prezydenta zakłada podtrzymanie stwierdzonego przez TK zakazu przerywania ciąży w przypadku stwierdzenia ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu.

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku2. Jakimowicz wpadł w furię po ostatnim "Dzień dobry TVN". "Żeby księdza pobić?", kuriozalne zarzuty3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Polacy o propozycji prezydenta

Co na temat propozycji prezydenta sądzą Polacy? Z sondażu pracowni United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że większość społeczeństwa nie zgadza się kolejny pseudo "kompromis".

Badanie United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" pokazuje, że aż 60,7 proc. respondentów sprzeciwia się propozycji przedstawionej przez Andrzeja Dudę, z czego 36,2 proc. jest „zdecydowanie przeciw”, zaś 24,5 proc. „raczej przeciw”.

Propozycje głosy państwa w sprawie zmian dotyczących aborcji popiera niespełna 30 proc. ankietowanych, w tym zdecydowane poparcie deklaruje jedynie 9 proc. badanych, zaś 20,6 proc. udzieliło odpowiedzi „raczej popieram”. Co dziesiąty uczestnik sondażu nie ma w tej sprawie zdania.

W badaniu sprawdzono jak na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy ws. aborcji zapatrują się elektoraty poszczególnych partii. Okazuje się, że najbardziej sceptycznie patrzą na nią zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (79 proc.), a nie jak mogłoby się wydawać Lewicy. W elektoracie deklarującym poparcie dla lewicowej koalicji propozycja prezydenta budzi sprzeciw 72 proc. badanych.

Jak do propozycji prezydenta podchodzą ankietowani, którzy popierają Prawo i Sprawiedliwość? Tu również mamy do czynienia z niespodzianką, gdyż elektorat partii rządzącej jest podzielony niemal pół na pół. Koncepcję Andrzeja Dudy jak podaje RMF FM popiera tylko 53 proc. sympatyków PiS, zaś 47 proc. deklaruje wobec niej sprzeciw.

Badanie dla "Dziennika Gazety Prawnej", dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonało 31 października br. United Surveys na ogólnopolskiej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >