Poczta Polska ściąga abonament RTV.
Pixabay
Autor Julian Bakuła - 31 Sierpnia 2020

Zajmują konta, ściągają chore kwoty. Od stycznia kontrolerzy pobrali już 464 mln zł i wciąż im mało

Poczta Polska próbuje podwyższyć ściągalność abonamentu RTV i prowadzi wzmożone kontrole. Od początku roku opłaty za abonament przyniosły 464 mln zł wobec 650 mln zł prognozowanych na rok 2020. W przyszłym roku opłata za abonament ma wzrosnąć o ok. 8 proc. Póki co wygląda jednak na to, że Poczta Polska walcząc z niską ściągalnością opłaty działa po omacku i zdarzają jej się naprawdę bulwersujące wpadki.

Mało kto płaci abonament RTV

Niska ściągalność abonamentu RTV rodzi wątpliwości co do tego trybu finansowania Telewizji Publicznej. Jak podaje Business Insider, z 2,9 mln osób, które powinny wnosić opłatę za abonament w ubiegłym roku zrobiło to tylko 940 tys.

- Żaden z rządów nie był w stanie zaproponować, jakie warunki abonament musi spełniać, by chciano go płacić. Chyba należy stwierdzić, że – jeśli zgodzimy się z faktem, że telewizja publiczna powinna istnieć – powinna być opłacana z budżetu. To nie jest dobre, ale jedyne wyjście - tłumaczy medioznawca prof. Wiesław Godzic w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

Jednak na przyszły rok zaplanowano już podwyżkę opłaty - abonament ma wzrosnąć o ok. 8 proc. Wzrost kosztów w skali roku szacuje się na ok. 6 zł za samo radio i ok. 22 zł za radio i telewizję. Tymczasem wydaje się, że Poczta Polska próbuje nadgonić zaległości i prowadzi zakrojone na szeroką skalę kontrole, identyfikując osoby z zaległościami w opłatach i wysyłając im nakazy zapłaty.

Biedronka z wielką promocją na nowy rok szkolny. Wystarczy wydać tylko złotówkęBiedronka z wielką promocją na nowy rok szkolny. Wystarczy wydać tylko złotówkęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Porażająca prawda o kuchenkach gazowych. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę
2. Szefowa ZUS z zaskakującą informacją dla seniorów. Klasyczna forma emerytur i zasiłków zniknie?
3. Ewa Drzyzga poprowadzi "Dzień Dobry TVN". Niewielu wie, że ma za sobą prawdziwy zdrowotny koszmar

Poczta Polska sprawdza, kto płaci abonament RTV

Jak podaje Business Insider, w roku 2019 Poczta Polska wysłała ponad 122 tysiące nakazów zapłaty, czemu towarzyszyło wszczęcie postępowań administracyjnych. Zaległy abonament został po wysłaniu nakazu opłacony w 108 tys. przypadku, co przyniosło wpływy w wysokości 102,7 mln zł.

Jeśli chodzi o rok bieżący, do końca lipca Poczta Polska przekazała KRRiT 464 mln zł z opłata za abonament, przy czym odnotowano spadek ściągalności w okresie lockdownu. Największe wpływy - na poziomie 224 mln zł = przyniósł styczeń, a najmniejsze - ok. 31 mln zł - maj. Dopiero w lipcu, który przyniósł 46 mln 802 tys. zł wpływów, sytuacja zaczęła wracać do normy. Spadek ściągalności w okresie lockdownu mógł się wiązać także ze zmniejszoną liczbą kontroli w tym przedziale czasowym.

Liczba ognisk rośnie w zastraszającym tempie. Inna pandemia rozwija się za plecami koronawirusaLiczba ognisk rośnie w zastraszającym tempie. Inna pandemia rozwija się za plecami koronawirusaCzytaj dalej

Abonament kontrolowany na chybił trafił?

Chociaż samą inicjatywę zwiększenia ściągalności opłat za abonament można pochwalać, to jednak sposób postępowania Poczty Polskiej potrafi wprawić zdumienie. Na Biznes Info referowaliśmy już sprawę wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu dotyczącego egzekwowania opłat abonamentowych.

Mężczyzna, który w 2004 roku wyrejestrował telewizor, po latach otrzymał wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu za okres 14 lat. Poczta Polska wskazywała, że mężczyzna nie ma potwierdzenia wyrejestrowania telewizora, a został mu nadany numer abonenta i otrzymał książeczkę wpłat wraz z zawiadomieniem o nadaniu numeru, powinien więc być świadomy obowiązku dokonywania opłat.

Przelew do ZUS z błędem. Wielu boi się, że będzie musiało zapłacić jeszcze razPrzelew do ZUS z błędem. Wielu boi się, że będzie musiało zapłacić jeszcze razCzytaj dalej

Mężczyzna skierował sprawę do sądu, który podzielił jego zdanie, że skoro Poczta Polska domaga się od niego potwierdzenia wyrejestrowania telewizora, on może domagać się potwierdzenia wysłania zawiadomienia o nadaniu numeru abonenta. Takim potwierdzeniem Poczta Polska jednak nie dysponowała. WSA w Poznaniu zadecydował więc, że mężczyzna nie musi płacić kilku tysięcy złotych naliczonych mu przez Pocztę Polską.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Adam Małysz grzmi na temat skoków narciarskich. Nie ugryzł się w język, "nie wyobrażam sobie tego"
  2. Ewakuacja ponad 3 tys. osób. Nie mają wyjścia, ratują swoje życie. Europejski dramat poraża
  3. Owca została sprzedana za astronomiczną cenę. Jest najdroższym w historii przedstawicielem swojego gatunku
  4. Rosną problemy z bonem turystycznym. Nawet 500 tys. osób może być odciętych od pieniędzy, ty także
  5. Wchodzą w życie obostrzenia w wyznaczonych strefach. Wiemy już gdzie i jakie
  6. Flaczki według receptury samej Magdy Gessler, polski smakołyk w najlepszym wydaniu
RMF: Wyciekł tajny rządowy scenariusz. Na zimę umrzeć ma nawet 85 tys. osóbRMF: Wyciekł tajny rządowy scenariusz. Na zimę umrzeć ma nawet 85 tys. osóbCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News