BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

500 zł to nie wszystko! Możesz dostać dodatkowe pieniądze na dziecko

1 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ministerstwo Finansów forsuje ustawę, która umożliwi wypłaty dodatkowych pieniędzy dla rodziców dzieci uczących się. Wszystko to niezależnie od świadczenia 500 plus

W ubiegłym roku rodzice dzieci uczących się dostali jednorazowe świadczenie na swoiich podopiecznych w wysokości 300 zł. Teraz jednak rząd planuje stworzyć ustawę, która zagwarantuje takie dodatki już na stałe - podaje Super Express. 

300 plus jeśli Twoje dziecko się uczy

Świadczenie 300 plus zwane też wyprawka szkolną w założeniu przeznaczone jest na kupno odpowiednich podręczników czy też przedmiotów potrzebnych do użytku w szkole.

"Dobry Start", bo tak nazywa ten dodatek ministerstwo, jest obecnie jedynie rozporządzeniem, a więc nie ma podstawy prawnej. Wypłata dodatku może więc być mozolna, zawieszana, czy też wsztrzymana całkowicie. Póki co cały projekt ma tylko jeden rok, ale Elżbieta Rafalska zapowiada walkę o odpowiednią ustawę. Obecnie, aby zgłosić się po 300 plus należy złożyć wniosek w formie elektronicznej od 1 lipca, lub w papierowej od 1 sierpnia. Wypłata świadczenia powinna nastąpić w listopadzie.

Dobry Strat nie tylko dla małoletnich 

Jak wynika z informacji podanych przez Super Express, na 300 plus mogą liczyć nie tylko dzieci. W przeciwieństwie do świadczenia 500 plus, które można pobierać tylko do momentu uzyskania przez dziecko pełnoletności, ten dodatek przeznaczony jest dla uczniów do 20 roku życia. Jeśli zaś uczeń ma orzeczenie o niepełnosprawności, to wtedy wiek uprawniający do pobierania jednorazowego w ciągu roku świadczenia "Dobry Start" wzrasta do 24 lat.

Wyprawka szkolna w rzeczywistości 

Wydatki szkolne, podliczając koszt kupna podręczników jak i całego ekwipunku (plecak, piórnik, przyrządy do pisania itp.) może kosztować rocznie od 200 do nawet 800 zł. Wszystko w zależności od ilości książek potrzebnych dziecku i rodzaju kształcenia, bowiem wtedy koszty muszą wzrosnąć, ze względu na specyfikę potrzebych do nauki fantów. Dodatkowe 300 zł, mimo że wypłacane dopiero w listopadzie może znacznie wyrównać poniesione w okolicach sierpnia/września wydatki, z którymi muszą liczyć się rodzice.  

undefined

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >