BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 04.10.2020. n/z Banknot 500 zl i znak plusa.

East News, Arkadiusz Ziolek

500 plus lub wyłożenie pieniędzy na remont. Która pomoc rodzinie jest lepsza?

18 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Remont zamiast 500 plus? Mimo tego, że Polskę i Węgry wiele łączy to kwestia pomocy socjalnej poróżniła oba kraje. Gdy Polska stawia na 500 plus, Węgry dofinansują remont rodzinom. Która z tych opcji jest lepszą formą pomocy rodzinie?

500 plus w Polsce, remont na Węgrzech

500 plus to fundamentalny program społeczny Prawa i Sprawiedliwości. Rządzący przekazując 500 zł miesięcznie na dziecko chcieli wspomóc polskie rodziny w codziennym życiu. Pierwotnie także 500 plus miało zachęcić młodych ludzi do posiadania potomstwa, jednakże ten plan spalił na panewce, a 500 plus stało się symbolem wyjścia z biedy. Co więcej, słyszalne są także pogłoski, że w wielu rodzinach pieniądze z programu 500 plus nie są przekazywane na potrzeby dziecka, a rodzica. Czy 500 plus to dobre rozwiązanie? Węgry stawiają na nieco inną formę pomocy tamtejszym rodzinom.

500 plus w Polsce, natomiast na Węgrzech dofinansowanie do remontu. Węgierskie władze chcą dofinansowywać z budżetu państwa połowę remontu domu lub mieszkania rodzinom posiadającym co najmniej jedno dziecko. Nowy program ma ruszyć wraz początkiem przyszłego roku. Jakie warunki trzeba spełnić i ile pieniędzy można dostać w ramach węgierskiego 500 plus?

Remont z budżetu państwa

Remont z budżetu państwa zamiast pieniędzy - to jest jeden z warunków węgierskiego 500 plus. Jak podaje Radio Zet, rodziny będą mogły liczyć na dofinansowanie nawet połowy kwoty remontu, ale jest pewien warunek. Maksymalna kwota dofinansowania to 8260 euro, czyli ok. 37 500 zł. Po przeliczeniu jest to ponad 6 lat wypłacania świadczeń dla jednego dziecka w ramach programu 500 plus. Czy polskim rodzinom spodobałoby się takie rozwiązanie, jeśli zostałoby wprowadzone w naszym kraju? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ już teraz pojawiają się głosy pełne strachu, że po odejściu PiS od władzy, 500 plus zostanie zlikwidowane. 

Remont dofinansowywany z budżetu państwa może dotyczyć różnych dziedzin. Rodzina może wnioskować m.in.: o odnowienie pomieszczeń czy wymianę instalacji elektrycznej. Tamtejszy rząd powiedział, że jeśli rodzina zdecyduje się na dziecko to otrzyma bezpieczny dach nad głową. Co więcej, z informacji podanych przez Radio Zet wynika, że Węgry już od kilku lat mocno stawiają na rozbudzanie branży budowlanej. Teraz pojawiła się okazja na połączenie dwóch pożytecznych rzeczy.

Tagi:

Dziecko500 plusWęgryświadczenia socjalnesocjalpomoc socjalnapomocPolskapieniądzedodatki socjalne

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >