BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Możesz nie dostać 500 plus. Więcej wniosków niż pieniędzy na świadczenie

28 Września 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

500 plus się kończy? Już brakuje pieniędzy na wypłaty świadczenia w stolicy. Świadczeniobiorcy wciąż nie otrzymują pieniędzy w wyznaczonym czasie.

500 plus powoli się kończy? Mieszkańcy stolicy skarżą się, że nie otrzymują pieniędzy na czas. Władze miasta twierdzą, że otrzymują zbyt małe środki od rządu i apelują o zwiększenie dotacji. Ministerstwo Finansów zaś zrzuca winę na miasto -  zarzuca Ratuszowi, że ten źle zarządza środkami, jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

500 plus. Warszawa potrzebuje dodatkowego pół miliarda złotych

Według wyliczeń warszawskiego Ratusza, brakuje mu aż pół miliarda złotych, aby wypłacić świadczenie wszystkim beneficjentom w okresie od sierpnia do grudnia tego roku. 13 września prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski zwrócił się listownie do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra finansów, pisząc, że "aby zabezpieczyć wypłaty dla beneficjentów programu m. st. Warszawa do końca 2019 roku, należy zwiększyć plan do wysokości 1,36 mld zł, tj. o kwotę 584 mln zł". Według Trzaskowskiego obecny plan wydatków w wysokości ok. 776,9 mln zł "nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców Warszawy w zakresie realizacji programu Rodzina 500 Plus i już we wrześniu zabraknie środków na wypłatę świadczeń dla rodziców".

"Stan taki powoduje nie tylko paraliż wypłat spowodowany brakiem środków, ale również blokuje wydawanie kolejnych informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego, ponieważ wiąże się to z zaciąganiem zobowiązań finansowych ponad plan, co skutkuje naruszeniem dyscypliny finansów publicznych" - pisał prezydent Warszawy.

Według rządu Warszawa źle zarządza pieniędzmi

– Nie wiem, skąd informacje z ratusza o brakujących środkach. Na pewno pieniądze na wszystkie wypłaty są zabezpieczone, środki są wypłacane w transzach zgodnie z harmonogramem. Jeszcze w tym tygodniu miasto dysponowało wolnymi środkami na koncie, więc nie wiemy, z czego wynika cały problem – powiedziała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. Dodaje, że - zgodnie z aktualnymi danymi przekazanymi przez dzielnice (stan na 25 września 2019 r.) - na kontach dzielnic m. st. Warszawy na rachunkach bankowych pozostawało nierozdysponowanych ponad 197,5 mln zł.

Zdaniem urzędu wojewódzkiego, przekazuje on regularnie dotacje samorządom, w tym Warszawie, w wysokości zgodnej ze zgłoszonym przez nie zapotrzebowaniem. Z kolei od 1 lipca zwiększono liczbę transz do 3-4 miesięcznie, aby zapewnić sprawny przepływ środków finansowych. 

Ministerstwo Finansów uważa zaś, że władze miasta źle oszacowały liczbę beneficjentów i stąd problemy.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >