BiznesINFO.pl > Finanse > Resort zdrowia opracowuje własne 500 plus. Uprawnieni wszyscy od 40. roku życia
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:32

Resort zdrowia opracowuje własne 500 plus. Uprawnieni wszyscy od 40. roku życia

500 plus dla osób po 40. roku życia od PiS
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto otrzyma nowe 500 plus

  • Co zakłada projekt PiS

  • Jakie niespodzianki przygotowuje jeszcze rząd

500 plus dla dorosłych

PiS znany ze swoich programów “plus” (500 plus, 500 plus na wakacje, 500 plus dla niepełnosprawnych, itp.) ma zamiar wprowadzić w życie nową inicjatywę, tym razem dla dorosłych Polaków w trosce o ich zdrowie.

Nowy program został zaanonsowany przez rzecznika resortu Wojciecha Andrusiewicza. Nowe 500 plus ma ruszyć już na wiosnę i będzie wynikiem inicjatywy „plan odbudowy zdrowia Polaków”, która zakłada, że osoby po 40. roku życia otrzymają bony na podstawową diagnostykę.

Jak podaje portal Radio ZET, resort chce się w ten sposób dowiedzieć, jak wielkie spustoszenie spowodowała pandemia COVID-19. Bezpośrednio - ilu Polaków zachorowało na koronawirusa i pośrednio - przez utrudnienie dostępu do pomocy lekarskiej.

Brak dostępu do opieki zdrowotnej

Brak dostępu do pomocy lekarskiej okazał się sporym problemem w dobie pandemii koronawirusa. Do lekarza nie mogły często dostać się osoby pilnie potrzebujące badań, czy zabiegów, które nie były możliwe do przeprowadzenia, ponieważ kwestią priorytetową stał się koronawirus.

Podstawowa diagnostyka dla osób po 40. roku życia

Z planów PiS przedstawionych przez rzecznika wynika, że bon otrzymałyby osoby po 40. roku życia w celu weryfikacji swojego stanu zdrowia. Resort chce mieć zaktualizowane dane dotyczące zdrowia Polaków po czterdziestce. Jak podał Andrusiewicz, chodzi o kilka szczególnie istotnych wskaźników.

- Wszystkie wskaźniki, które są dość istotne przy szeregu chorób, w tym m.in. nowotworowych, cukrzycowych czy kardiologicznych, tak, żeby ta pierwsza diagnostyka była dokładnie zaplanowana przez państwo - wyjaśnił rzecznik na antenie TV Republika.

- Będzie to coś na zasadzie bonu, który każdy będzie mógł wykorzystać w diagnostyce. Zależy nam na tym, żeby na postawie tej pierwszej diagnozy można było podjąć dalsze leczenie - podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

500 plus dla nauczycieli?

500 plus ma w swoich planach także kilka innych inicjatyw. Wśród nich ma się znaleźć także 500 plus dla nauczycieli. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podjął decyzję ws. pomocy dla osób, które prowadzą zdalne nauczanie, podała Wirtualna Polska.

Dodatkowe fundusze miałyby zostać przyznane nauczycielom od Ministerstwa Edukacji i Nauki na poprawienie jakości nauczania np. poprzez zakup sprzętu elektrycznego.

- W tym katalogu, który dotyczy bonu dla nauczycieli, znajdują się sprzęty, które wymieniliśmy wcześniej, a także te postulowane przez związki i nauczycieli - tłumaczył cytowany przez WP Przemysław Czarnek i dodał, że MEN będzie podejmował kolejne działania, by poprawić proces zdalnego nauczania.

Polecane