BiznesINFO.pl

ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Resort zdrowia opracowuje własne 500 plus. Uprawnieni wszyscy od 40. roku życia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto otrzyma nowe 500 plus

  • Co zakłada projekt PiS

  • Jakie niespodzianki przygotowuje jeszcze rząd

500 plus dla dorosłych

PiS znany ze swoich programów “plus” (500 plus, 500 plus na wakacje, 500 plus dla niepełnosprawnych, itp. ) ma zamiar wprowadzić w życie nową inicjatywę, tym razem dla dorosłych Polaków w trosce o ich zdrowie.

Nowy program został zaanonsowany przez rzecznika resortu Wojciecha Andrusiewicza. Nowe 500 plus ma ruszyć już na wiosnę i będzie wynikiem inicjatywy „plan odbudowy zdrowia Polaków”, która zakłada, że osoby po 40. roku życia otrzymają bony na podstawową diagnostykę.

Jak podaje portal Radio ZET, resort chce się w ten sposób dowiedzieć, jak wielkie spustoszenie spowodowała pandemia COVID-19. Bezpośrednio - ilu Polaków zachorowało na koronawirusa i pośrednio - przez utrudnienie dostępu do pomocy lekarskiej.

Brak dostępu do opieki zdrowotnej

Brak dostępu do pomocy lekarskiej okazał się sporym problemem w dobie pandemii koronawirusa. Do lekarza nie mogły często dostać się osoby pilnie potrzebujące badań, czy zabiegów, które nie były możliwe do przeprowadzenia, ponieważ kwestią priorytetową stał się koronawirus.

Podstawowa diagnostyka dla osób po 40. roku życia

Z planów PiS przedstawionych przez rzecznika wynika, że bon otrzymałyby osoby po 40. roku życia w celu weryfikacji swojego stanu zdrowia. Resort chce mieć zaktualizowane dane dotyczące zdrowia Polaków po czterdziestce. Jak podał Andrusiewicz, chodzi o kilka szczególnie istotnych wskaźników.

- Wszystkie wskaźniki, które są dość istotne przy szeregu chorób, w tym m.in. nowotworowych, cukrzycowych czy kardiologicznych, tak, żeby ta pierwsza diagnostyka była dokładnie zaplanowana przez państwo - wyjaśnił rzecznik na antenie TV Republika.

- Będzie to coś na zasadzie bonu, który każdy będzie mógł wykorzystać w diagnostyce. Zależy nam na tym, żeby na postawie tej pierwszej diagnozy można było podjąć dalsze leczenie - podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

500 plus dla nauczycieli?

500 plus ma w swoich planach także kilka innych inicjatyw. Wśród nich ma się znaleźć także 500 plus dla nauczycieli. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podjął decyzję ws. pomocy dla osób, które prowadzą zdalne nauczanie, podała Wirtualna Polska.

Dodatkowe fundusze miałyby zostać przyznane nauczycielom od Ministerstwa Edukacji i Nauki na poprawienie jakości nauczania np. poprzez zakup sprzętu elektrycznego.

- W tym katalogu, który dotyczy bonu dla nauczycieli, znajdują się sprzęty, które wymieniliśmy wcześniej, a także te postulowane przez związki i nauczycieli - tłumaczył cytowany przez WP Przemysław Czarnek i dodał, że MEN będzie podejmował kolejne działania, by poprawić proces zdalnego nauczania.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Sprawa podatku od nieruchomości. Jest raport Instytutu Finansów
Czytaj więcej >

Finanse

Otrzymałeś darowiznę, to lepiej zadbaj o formalności. NSA nie pozostawia wątpliwości, posypią się kary
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd zapewnia, wypłaty „trzynastek” ruszą już niebawem. Niektórzy seniorzy otrzymają pieniądze przed świętami
Czytaj więcej >

Finanse

Emerytura może być wyższa. Możesz przeliczyć, ile przeleje ci ZUS
Czytaj więcej >

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Finanse

Dzisiaj ostateczny termin złożenia dokumentów ZUS dla tysięcy Polaków. Zapomnisz i narazisz się na kary
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]