500 plus w bonie turystycznym
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 21 Maja 2020

500 plus po nowemu, wiemy kiedy ujawnią szczegóły programu. Zamiast pieniędzy dla 7 mln Polaków dostać ma każdy

500 plus na wakacje dla każdego Polaka zaproponuje Platforma Obywatelska. Już jutro w Krakowie plan naprawczy dla polskiej turystyki przedstawi poseł PO Ireneusz Raś. Nowa formuła bonu turystycznego miałaby skłonić do wypoczynku w Polsce również zamożnych obywateli.

500 plus dla każdego

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła Rzeczpospolita, wynika, że ratowanie polskiej turystyki według Platformy Obywatelskiej miałoby się odbywać poprzez rozdawanie bonów turystycznych, ale innych niż te zapowiadane przez ekipę rządzącą. Propozycja PiS zakłada, że voucher na wakacje w kraju o wartości 1 tys. zł otrzyma osoba zatrudniona na umowie o pracę, której zarobki są niższe niż 5200 zł brutto. 900 zł opłaciłoby państwo, a pozostałe 100 zł uregulowałby pracodawca. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonów mogłoby skorzystać 7 mln obywateli.

Największe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotęNajwiększe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotęCzytaj dalej

Brak rozgraniczania Polaków ze względu na zarobki proponuje PO. 500 plus na wypoczynek poza miejscem zamieszkania dla każdego obywatela to najnowsza propozycja posła PO i przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki, Ireneusza Rasia. Szczegóły projektu zostaną zaprezentowane na zaplanowanej na jutro konferencji, w której będzie uczestniczył także przewodniczący ugrupowania – Borys Budka.

Co zakłada projekt bonu turystycznego według PO?

Bony turystyczne w rozszerzonej formule mają skłonić wszystkich Polaków, także tych zamożnych, do poznawania kraju. Zdaniem Rasia 500 plus sprawi, że bogatsi obywatele, którzy zazwyczaj decydują się na wakacje za granicą, tym razem pozostaną w Polsce i wesprą branżę turystyczną. Bon turystyczny uprawniałby do wakacji na campingu, w gospodarstwie agroturystycznym, a nawet w hotelu z basenem i spa. Jedynym warunkiem jest, aby ośrodek znajdował się na terenie kraju.

Czek na 500 plus ma przysługiwać każdemu, kto posiada numer PESEL. Wobec tego bon turystyczny otrzymają dorośli, rodziny z dziećmi, ale także emeryci. Aby wziąć udział w programie poszczególne firmy i miejsca noclegowe miałyby się zgłaszać do bazy prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Bon turystyczny przybrałby postać niematerialną, a skorzystać z niego można by było poprzez zalogowanie się do aplikacji, podając numer PESEL. W oparciu o ten mechanizm skarb państwa wypłacałby w ciągu 7 dni pieniądze przedsiębiorcy, u którego osoba korzystająca z bonu turystycznego zamówiła nocleg. Jeżeli suma przekraczałaby wspomniane 500 plus, to resztę dopłacałby klient.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce? Niepokojące doniesienia

Komisja Europejska wycofuje z rynku bezużyteczne maseczki. Najbardziej oberwało się PolsceKomisja Europejska wycofuje z rynku bezużyteczne maseczki. Najbardziej oberwało się PolsceCzytaj dalej

Ile będzie kosztowała nowa odsłona 500 plus?

Raś wyliczył, że jego projekt może kosztować budżet państwa ponad 18 mld zł. Jednak nie byłby to wydatek jednoroczny, a rozłożony na trzy kolejne lata (2020, 2021, 2022). Dzięki temu również beneficjenci sporo zyskają – z 500 plus mogliby korzystać zarówno w tym roku, jak i w latach kolejnych.

Po trzyletnim okresie miałaby się odbyć ocena skutków tego programu dla branży turystycznej. W projekcie zaznaczono, że w razie sukcesu, program bonów turystycznych dla każdego powinien rozstać rozciągnięty na następne lata.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny komunikat policji. Funkcjonariusze zakażeni koronawirusem. Komisariat objęty kwarantanną
  2. Ratownicy wiedzieli, jak wielka fala porywa sportowca. Odnaleziono jego ciało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Uwielbiane przez Polaków miejsce ogłosiło ważną decyzję. Podano datę, już wkrótce
Jak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuJak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News