500 plus z nowym progiem dochodowym
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 10 Stycznia 2020

Od marca nowy próg dochodowy może znacznie zmniejszyć 500 plus. Zmiany w świadczeniu

Od marca rząd planuje podnieść próg dochodowy umożliwiający pobieranie świadczenia uzupełniającego w postaci 500 plus. Teraz wynosi on 1600 zł, w co wliczone jest już świadczenie uzupełniające.

Świadczenie 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji na mocy ustawy z 31 lipca 2019 r. należy się osobom otrzymującym najmniejsze świadczenia. Próg uprawniający do otrzymywania świadczenia do tej pory wynosił 1600 zł, jednak w skład kwoty wchodziło już owo świadczenie. Przez pewien czas osoby otrzymujące najmniejsze świadczenie, czyli 1100 zł obawiały się więc, że po waloryzacji emerytur dodatkowe świadczenie będzie obniżone.

Osoby o najniższych świadczeniach dostaną nadal 500 plus

Jako, że świadczenie uzupełniające wliczane jest to dochodu, to przykładowo osoba, która otrzymuje 1550 zł emerytury dostanie z niego jedynie 50 zł. Na pełne świadczenie mogę więc liczyć osoby, które dostają minimalny wymiar emerytury, czyli 1100 zł. Waloryzacja jednak podniesie w styczniu najniższe emerytury do poziomu 1170 zł, co oznaczać by mogło zmniejszenie dodatkowego świadczenia do 430 zł, jednak tak się nie stanie.

Jak wskazuje "DGP" początkowo nie został przewidziany żaden mechanizm, który umożliwi najuboższym emerytom na dalsze pobieranie świadczenia w pełnej formie. Nieoczekiwanie jednak rząd postanowił zmienić zasady na korzyść emerytów, którzy teraz mogą liczyć na świadczenie uzupełniające do kwoty 1700 zł dochodu z emerytury. Oznacza to, że pomimo zachowania zasady "złotówka za złotówkę" emeryci będą mieli pomnijeszane świadczenie w przypadku wyższych emerytur, jednak ci otrzymujący najmniej zachowają prawo do całości pieniędzy z rzeczonego 500 plus.

Zakaz handlu na całego. Planują zamknąć nawet stacje paliwZakaz handlu na całego. Planują zamknąć nawet stacje paliwCzytaj dalej

W praktyce oznacza to, że osoba która otrzymuje chociażby 1500 zł emerytury, może teraz liczyć na 200 dodatkowych złotych z programu, choć w tamtym roku otrzymywała 100 zł. Osoba o najniższym świadczeniu zamiast otrzymania 430 zł nadal będzie otrzymywała 500 zł dodatku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. Z ostatniej chwili: Justin Bieber jest nieuleczalnie chory
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Emeryci dostaną nawet blisko 2 tys. zł więcej. Wystarczy, że spełnią warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News