500 plus dla emerytów
Pixabay/MichaelGaida
Autor Paulina Musianek - 9 Sierpnia 2019

500 plus dla emerytów jeszcze w tym roku! Warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku

500 plus, nowe świadczenie, przysługiwać będzie również emerytom i rencistom. Jak i gdzie złożyć wniosek o nowe 500 plus? Im szybciej to zrobisz, tym szybciej dostaniesz pieniądze.

500 plus dla niepełnosprawnych, które ruszy jeszcze w 2019 roku, może zostać przyznane również emerytom i rencistom. Ubiegać się o te świadczenie mogą seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny.

500 plus dla niepełnosprawnych

Pod koniec lipca, ustawę dotyczącą "500 plus dla osób z niepełnosprawnością" z poprawkami przyjął Senat. Niestety świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie, której dochody przekraczają 1600 zł. W przeciwieństwie do 500 plus na dziecko czy 300 plus na wyprawkę szkolną, w przypadku 500 plus dla osób z niepełnosprawnościami wprowadzono kryterium dochodowe. Świadczenie to obejmie tylko najuboższych seniorów z niepełnosprawnościami.

Jak otrzymać 500 plus dla niepełnosprawnych?

Aby zostać beneficjentem nowego świadczenia należy wykazać niezdolność do samodzielnej egzystencji stosownym orzeczeniem. Wnioski o "500 plus dla emerytów" trzeba składać w ZUS-ie, w przypadku rolników - w KRUS-ie.

Jeśli emeryt posiada już orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz spełnia inne warunki, wystarczy, że złoży wniosek, a otrzyma świadczenie. Jeśli orzeczenia nie ma, to zostanie skierowany na badanie do lekarza orzecznika – zapewnia prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Świadczenie wyniesie nie więcej niż 500 złotych miesięcznie. "500 plus dla emerytów" dostaną osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 1100 zł brutto, czyli 935 zł netto. Świadczenie uzupełniające obejmie łącznie około 800 tysięcy osób. Do osób z niepełnosprawnością trafi z budżetu rocznie 4,5 miliarda złotych.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News