BiznesINFO.pl Twój portfel 300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie
East News, Arkadiusz Ziolek

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

11 kwietnia 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z czego wynikają zmiany w programie 300 plus

  • Kto może mieć utrudniony dostęp do świadczenia po ich wprowadzeniu

  • Czemu rząd zdecydował się na taki krok

300 plus już nie do ręki

"Plusy" w programach socjalnych przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość nie są przypadkowe, a nawiązują do hasła wyborczego "Zbudujmy Polskę Plus". W tym podobnym tonie utrzymane były nawet spoty wyborcze Andrzeja Dudy, które mocno nacechowane były owym plusem. Dzięki temu mamy m.in.: 500 plus i 300 plus.

Ten drugi program przejdzie mały lifting. Jak informuje portal bankier.pl, 300 plus zostanie zmodyfikowane pod względem składania wniosków. Dotychczas można było składać je przez internet oraz osobiście w placówce pomocy społecznej.

Zmiany spowodują, że wnioski będzie można składać tylko i wyłącznie drogą internetową, a ich obsługą zajmie się ZUS. Pierwsza zmiana jest efektem pandemii koronawirusa i ma jak najmocniej ograniczyć osobisty kontakt w urzędach , a druga wykorzystać rozległe systemy informatyczne oraz zasoby ludzkie, które posiada ZUS .

Na razie nie jest wiadome, w jaki sposób zostałby rozwiązany problem osób, które mogłyby zostać wykluczone poprzez zmiany w programie 300 plus. Chodzi o te grupy, które nie posiadają dostępu do internetu lub technologia jest dla nich za trudna. Wszak dziećmi zajmują się nie tylko rodzice, a często zdarza się, że pieczę sprawują dziadkowie.

Swego czasu padła propozycja, że ZUS mógłby w placówce udostępnić kilka komputerów i tym samym umożliwił złożenie wniosku o przyznanie świadczenia. Niestety, ale nie jest wiadome w jakim stopniu operacja jest możliwa do zrealizowania pod kątem logistycznym.

300 plus tylko online

Ostatnia zmiana dotyczy sposobu wypłacania świadczenia - podkreśla bankier.pl. Dotychczas pieniądze można było w gotówce do ręki, np.: za pomocą przekazu pocztowego lub na konto. Od teraz pieniądze będą przelewane tylko na wskazany we wniosku numer konta bankowego . Oznacza to, że jeśli nie podamy 26 cyfr numeru naszego konta, pieniędzy po prostu nie dostaniemy.

W tym przypadku również resort nie informuje o tym, jak planuje rozwiązać problem osób, które takiego konta bankowego nie posiadają. C hoć ciężko sobie to wyobrazić, poziom ubóstwa w Polsce wciąż jest na wysokim poziomie, a to właśnie takim rodzinom ma pomóc 300 plus - zapewnić równe szanse w dostępie do podręczników, przyborów szkolnych oraz edukacji.

Rządzący zmiany uzasadniają oszczędnością pieniędzy. Z wyliczeń wynika, że obecnie obsługa jednego wniosku kosztuje ok. 10 zł. Po wejściu zmian w życie rząd zaoszczędziłby ok. 488 mln zł w ciągu 10 lat.

300 plus wypłacane jest w ramach programu "Dobry Start". Pieniądze przysługują na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia 20. roku życia, natomiast na dziecko niepełnosprawne do 24. roku życia . Beneficjentami świadczenia nie mogą być dzieci uczęszczające do żłobka, przedszkola oraz studenci.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie