Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > 12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:22

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.
East News, Arkadiusz Ziolek

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jeden z postulatów Polskiego Ładu. Okazuje się, że 12 tys. zł ma zostać uruchomione już na początku przyszłego roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  • Na jakich zasadach ma być wypłacany

  • Ile wyniesie rządowa pomoc

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na każde dziecko

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to kolejny pomysł Zjednoczonej Prawicy opisany w Polskim Ładzie. Jest to także nowy program socjalny mający wesprzeć polskie rodziny w wychowaniu dzieci oraz zachęcić młode osoby do posiadania potomstwa.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przewiduje wypłatę pieniędzy na rzecz dzieci od 12. do 36. miesiąca życia. Kwota przeznaczona na ten czas wynosi 12 tys. zł i to rodzice mają zdecydować w jaki sposób wypłacane będą środki. W programie nie ma kryterium dochodowego.

Są dwa warianty: 12 tys. zł można wypłacić jednorazowo lub przez cały okres po 500 zł miesięcznie. Istotnym jest fakt, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie zastępuje programu Rodzina 500 plus ani nie nakazuje wyboru między jednym, a drugim programem.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ze zmianami

Początkowo Rodzinny Kapitał Opiekuńczy miał obejmować dzieci, które przyjdą na świat po wejściu ustawy w życie. Oznacza to, że jeśli przepisy weszłyby w życie na początku 2022 r., pieniądze do pierwszych beneficjentów powędrowałyby dopiero w 2023 r.

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg w wywiadzie dla Radia Wrocław zdradziła, że program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przejdzie mały lifting. Pieniądze mają trafić także do tych dzieci, które już w styczniu 2022 r. będą na tym świecie.

Szefowa resortu wyjaśniła, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy znajdzie się w czołówce reform wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. W przyszłym roku rząd planuje wprowadzić także reformy podatkowe zapowiedziane w Polskim Ładzie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]