Zwrot podatku 2021 – kiedy otrzymamy nadpłatę?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 3 Lutego 2021

Zwrot podatku 2021 – kiedy otrzymamy nadpłatę?

Czekasz na zwrot podatku? Pamiętaj, aby jak najszybciej wypełnić i wysłać deklarację PIT do urzędu skarbowego. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej otrzymasz zwrot podatku. W poniższym artykule wyjaśnimy, kiedy przyjdzie zwrot podatku i co powoduje powstanie nadpłaty.

Zwrot podatku – z czego wynika?

Początek roku zawsze kojarzy nam się z obowiązkiem rozliczenia się z fiskusem. Nie jest to rzecz, którą robimy z uśmiechem na ustach, jednak każdy z nas musi prawidłowo wypełnić i przesłać w terminie deklarację PIT do urzędu skarbowego. Nikt nie lubi płacić podatków, lecz dobra informacja jest taka, że możemy otrzymać całkiem pokaźny zwrot podatku. Kiedy otrzymamy nadpłatę? Od czego zależy jej wysokość?

Na nadpłatę składają się między innymi zaliczki pobrane przez płatnika w minionym roku podatkowym. Osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się niczym martwić, gdyż pracodawca, czyli płatnik, pobiera zaliczkę z wynagrodzenia. Wysokość nadpłaty wynika tutaj z różnicy między pobraną zaliczką a należną wartością zobowiązania za dany rok podatkowy. Zwrot podatku może również powstać w wyniku zastosowania ulg i odliczeń podatkowych, a warto dodać, że ich lista jest całkiem długa.

Oczywiście, nie można zapominać, że wypełnienie i wysłanie deklaracji PIT nie zawsze będzie wiązało się z nadpłatą. Przykładowo jeśli podatnik nie rozliczy wszystkich zaliczek miesięcznych, to będzie musiał dopłacić podatek. Z niedopłatą często mamy do czynienia, gdy otrzymujemy przychody z kilku różnych źródeł, a miesięczne zaliczki na podatek były pobierane według 18-procentowej skali podatkowej, choć przekroczyły próg podatkowy 85 528 zł i powinny być opodatkowane według 32-procentowej skali podatkowej. Nie wolno przy tym zapominać, że nawet w przypadku 1 zł niedopłaty należy ją zwrócić na czas. Jeśli nie zrobimy tego do 30 kwietnia 2021 roku, to zostaną nam naliczone odsetki.

Na szczęście w większości przypadków mamy do czynienia ze zwrotem podatku. Zatem kiedy możemy liczyć na zwrot podatku?

Kiedy przyjdzie nadpłata?

Wiele osób po wysłaniu deklaracji PIT zastanawia się, kiedy otrzyma zwrot podatku. Najważniejsze, by jak najszybciej wypełnić i wysłać deklarację PIT do urzędu skarbowego. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku. Nie warto odkładać tego obowiązku do ostatniej chwili. W 2021 roku należy rozliczyć PIT do 30 kwietnia. Jeśli zrobimy to pod koniec tego miesiąca, to okaże się, że zwrot podatku otrzymamy dopiero gdzieś w połowie roku.

Wciąż niewiele osób zdaje sprawę z tego, że urząd skarbowy ma aż 3 miesiące na to, aby zwrócić podatek. Kiedy wysyłamy deklarację PIT już na samym początku roku, możliwe, że nadpłatę otrzymamy całkiem szybko. Jednak warto dodać, że na zwrot podatku najdłużej będą czekać osoby, które składają PIT w urzędzie skarbowym lub przesyłają go w formie papierowej.

Jeśli chcemy jak najszybciej otrzymać zwrot podatku, zdecydowanie powinniśmy złożyć deklarację PIT w formie elektronicznej. W przypadku e-deklaracji urząd skarbowy przyśle nam zwrot podatku w ciągu 45 dni! Wypełnienie i odesłanie e-deklaracji jest bardzo proste – wystarczy zalogować się w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl. Można tego dokonać z pomocą danych autoryzacyjnych lub profilu zaufanego. Po zalogowaniu otrzymamy dostęp do wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej.

Zwrot podatku a ulgi i odliczenia

Jak już mówiliśmy, zwrot podatku będzie większy, jeśli skorzystamy z ulg, odliczeń i zwolnień. W 2021 roku możemy między innymi skorzystać z ulgi na Internet – wystarczy, że udokumentujemy nasze wydatki na ten cel i odliczymy je w zeznaniu podatkowym. Jeśli wychowujemy dziecko, to dzięki uldze na nie zapłacimy mniejszy podatek. W 2021 roku obowiązuje również ulga dla młodych, czyli zwolnienie z podatku dochodowego.

Warto zapoznać się z dostępnymi ulgami i odliczeniami, a także z warunkami, jakie należy spełnić. Dzięki nim otrzymamy większy zwrot podatku.

Zwrot podatku a korekta deklaracji

Jeśli wypełniliśmy i wysłaliśmy już deklarację PIT a zapomnieliśmy uwzględnić w niej ulgę lub odliczenie podatkowe, nie musimy się martwić. Możemy bowiem skorzystać z prawa do skorygowania zeznania podatkowego. Korektę deklaracji podatkowej należy złożyć możliwie jak najszybciej. Wtedy w dalszym ciągu będziemy mogli skorzystać z ulgi lub odliczenia i otrzymamy większy zwrot podatku.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News