Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci prawie 1800 zł. Trzeba jednak spełnić warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.06.2024 15:12

ZUS wypłaci prawie 1800 zł. Trzeba jednak spełnić warunki

ZUS, pieniądze
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma w swojej ofercie wiele różnych świadczeń finansowych. Jednym z nich jest renta socjalna, która wynosi aktualnie prawie 1800 złotych. Aby móc otrzymać takie wsparcie, trzeba spełnić pewne warunki. Komu należą się dodatkowe pieniądze? Wyjaśniamy.

ZUS wypłaca rentę socjalną

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca Polakom wiele rozmaitych świadczeń finansowych. To między innymi emerytura, którą otrzymują co miesiąc osoby w wieku emerytalnym. ZUS oferuje też na przykład 800 plus, które jest wsparciem dla polskich rodzin.

Zakład wypłaca również rentę socjalną, która należy się określonej grupie Polaków. Świadczenie przysługuje osobom, które spełnią konkretne warunki. Wyjaśniamy, komu należą się dodatkowe pieniądze.

Zacznie się już jutro. Polacy ruszą do Dino, szykują się duże obniżki

Komu należy się renta socjalna z ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci rentę socjalną osobom, które są pełnoletnie i całkowicie niezdolne do pracy. Trzeba pamiętać, że pieniądze z tytułu tego świadczenia mogą dostać osoby, u których ta niezdolność powstała w wyniku naruszenia sprawności między okresem dzieciństwa a ukończeniem nauki. 

Renta socjalna zostanie przyznana na stałe w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest trwała. W przypadku, gdy niezdolność jest przejściowa, ZUS przyznaje świadczenie na czas określony.

Zobacz także: Zasiłek dla bezrobotnych poszedł w górę. Znamy konkretne kwoty

Tyle wynosi teraz renta socjalna

Jakiś czas temu w rencie socjalnej zaszły spore zmiany. To dlatego, że renty i emerytury podlegają corocznej waloryzacji. Ostatnia taka podwyżka odbyła się w marcu i podniosła wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe o 12,12 proc.

Wówczas emerytura minimalna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i również renta socjalna zostały podwyższone z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto. Ponad 300 tys. Polaków otrzymuje to wsparcie od ZUS.