Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przypomina: zostało kilka dni na złożenie ważnego formularza
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 23.01.2023 13:49

ZUS przypomina: zostało kilka dni na złożenie ważnego formularza

P1020554-zus-oddział śląski
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

31 stycznia mija termin składania w ZUS informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenia wypadkowe, czyli ZUS IWA. Obowiązek ten dotyczy płatników, którzy w ubiegłym roku zgłosili do ubezpieczenia wypadkowego minimum 10 osób. Za niezłożenie deklaracji w terminie bądź podanie fałszywych danych grożą sankcje (podwyższenie stopy procentowej składki o 50 proc.).

ZUS IWA — kto musi złożyć ten formularz?

Informację ZUS IWA za 2022 r. muszą złożyć płatnicy, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 r. byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe i zgłaszali do niego w ubiegłym roku co najmniej 10 ubezpieczonych oraz 31 grudnia 2022 r. byli wpisani do rejestru REGON— przypomina Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Do 20 kwietnia ci płatnicy, którzy za ostatnie trzy lata kalendarzowe z rzędu przekazali zakładowi formularz ZUS IWA, znajdą na swoich kontach na platformie PUE ZUS informację o wyliczonej wysokości stopy procentowej składki. Natomiast ci, którzy tego nie zrobili, muszą zgodnie z przypisanym kodem PKD ustalić jej wysokość samodzielnie. Zależy ona od stopnia ryzyka, zdefiniowanego przez rodzaj prowadzonej działalności.

Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności— czytamy w komunikacie ZUS.

Co powinien zawierać formularz ZUS IWA?

  • Informacje o rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej według PKD (czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności),

  • liczbę ubezpieczonych,

  • liczbę pracujących w warunkach zagrożenia,

  • liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy (należy w tym zawrzeć dane dot. wypadków śmiertelnych i ciężkich, które miały miejsce w ubiegłym roku).

Podanie tych danych umożliwia ZUS-owi wyliczenie składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnik będzie ją opłacał przez kolejny rok składkowy, czyli od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku.

Jeśli ktoś chce uzyskać więcej informacji na temat ustalania składki na ubezpieczenie wypadkowe, powinien zgłosić się do placówki ZUS lub zadzwonić pod numer telefonu 22 560 16 00.