Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przypomina, termin składania wniosków mija 30 listopada. Później dodatkowe pieniądze przepadną
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 14.09.2023 09:20

ZUS przypomina, termin składania wniosków mija 30 listopada. Później dodatkowe pieniądze przepadną

zus-pieniadze-kalendarz-portfel-biznesinfo
Biznesinfo

W ciągu niespełna 2,5 miesiąca Polacy złożyli kilka milionów wniosków o przyznanie specjalnego świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W rezultacie na konta wnioskodawców trafiło już ponad 1,2 mld zł. Termin składania wniosków mija 30 listopada.

Trwa wypłata środków w ramach rządowego programu

Specjalne jednorazowe świadczenie w wys. 300 zł jest wypłacane bez względu na wysokość dochodów rodziców w ramach programu "Dobry start", który Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej określa mianem inwestycji w edukację polskich dzieci. Dodatkowe pieniądze przysługują na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia oraz na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Obsługa programu przebiega sprawnie. Od początku lipca wpłynęło 3,1 mln wniosków o wyprawkę szkolną, co objęło 4,4 mln dzieci – przekazała 12 września na łamach Polskiej Agencji Prasowej prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Do tej pory Zakład wypłacił już 1,2 mld zł z tego tytułu. Środki trafiają na rachunki płatnicze wnioskodawców, gdyż jest to tańsza i bezpieczniejsza opcja niż przekaz gotówkowy.

Przez kilka lat wynajmowała swoje mieszkanie w Katowicach. Jej odkrycie jest przestrogą dla innych Kilkadziesiąt tysięcy działkowców pod ścianą. Kary finansowe sięgają 5 tys. złotych

Kto i kiedy może złożyć wniosek o 300 plus?

Wniosek o świadczenie dobry start mogą złożyć rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni. Natomiast w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej wniosek składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Dokument trzeba dostarczyć wyłącznie drogą elektroniczną: przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ , bankowość elektroniczną, portal PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS.

Wnioski należy złożyć do 30 listopada. Te, które zostaną wysłane do ZUS po tym terminie, zostaną pozostawione bez rozpatrzenia – przestrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo. Składając wniosek we wrześniu, październiku lub listopadzie wypłaty środków możemy spodziewać się w ciągu dwóch miesięcy.

Kto nie kwalifikuje się do programu?

300 plus nie zostanie wypłacone na dzieci uczęszczające do żłobków, przedszkoli i zerówek oraz studentów, nawet jeśli mieszczą się w uprawniającym do świadczenia przedziale wiekowym.