BiznesINFO.pl

Domena publiczna

ZUS popełnił błąd i przelał seniorowi prawie 70 tys. zł. Mężczyzna nie musi ich zwracać

1 Lutego 2023

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Pracownicy oddziału ZUS w Radomiu nie zauważyli błędu w systemie informatycznym i przez prawie rok przelewali mężczyźnie podwójną emeryturę. W sumie dostał 68,8 tys. złotych więcej niż powinien.

W końcu nadszedł dzień, podczas którego urzędnicy zorientowali się, ze coś jest nie tak. ZUS zażądał zwrotu całej sumy wraz z odsetkami (2,6 tys. zł).

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna „Sąd ustalił, że emeryt od 1 października 2012 r. otrzymywał emeryturę w wysokości 5,2 tys. zł brutto. Podwójna wypłata wpłynęła na jego konto po waloryzacji świadczeń 1 marca 2017 r., kiedy to po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego ZUS odwiesił mu możliwość wypłaty świadczenia zawieszonego wcześniej ze względu na wysokie zarobki. W wyniku błędu w systemie ZUS zsumował mu wtedy emeryturę policzoną na podstawie art. 183 i art. 26 ustawy emerytalnej. Wypłata wyniosła 10,8 tys. zł miesięcznie brutto.”

ZUS odkrył swój błąd. Sprawa trafiła do sądu

Pracownicy odkryli ten błąd dopiero przy kolejnej waloryzacji. Emerytura ubezpieczonego wzrosła wtedy do 11,2 tys. zł miesięcznie.

Sprawa trafiła do sądu. Sąd Okręgowy stanął początkowo po stronie ZUS i nakazał mężczyźnie zwrot pieniędzy. Argumentował to tym, że wiedział on o błędzie. Odwiedził on lokalny oddział i pytał czy przelewane kwoty są prawdziwe.

Mężczyzna odwołał się od wyroku pierwszej instancji. Z kolei Sąd Apelacyjny stanął po stronie 72 letniego seniora i zdecydował, że nie musi on zwracać pieniędzy. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że "na podstawie kolejnych decyzji, jakie przysyłał mu ZUS, nie był też w stanie określić, jakie świadczenie mu się należy. W trakcie wizyty w oddziale usłyszał, że wszystko na jego koncie jest w porządku." ZUS nie zgodził się z takim wyrokiem i złożył kasację. Sąd Najwyższy ostatecznie stanął po stronie mężczyzny i zakończył sprawę.

- Ubezpieczony otrzymywał z ZUS emeryturę w wysokości, jaka wynikała z kolejnych doręczanych mu decyzji organu rentowego. Nie było w związku z tym możliwości przypisania mu złej woli - powiedziała Katarzyna Gonera, sędzia Sądu Najwyższego.

Tagi:

sądskładki ZUSZUS

Podobne artykuły

Finanse

Ważny komunikat ZUS. Dotyczy wysokości emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

W 2023 roku podatek od psa to nawet 150,93 zł. Wielu zapłaci znacznie mniej, inni nie zapłacą wcale
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS apeluje: wciąż kilkaset tysięcy Polaków nie wykorzystało dodatkowego 500 zł na dziecko. Po 31 marca pieniądze przepadną
Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >

Finanse

Brakuje jednego dokumentu, ZUS nie wypłaci emerytury. Długa lista warunków
Czytaj więcej >
Patryk Solarczyk

Redaktor Biznesinfo. W przeszłości dziennikarz naukowo - technologiczny. Obecnie autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]