BiznesINFO.pl
ZUS lada dzień zacznie wysyłać PIT-y

BiznesInfo

ZUS wysłał priorytetowy list do 9,5 mln Polaków. Lepiej go odbierz, inaczej może czekać grzywna

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Już niebawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle ok. 9,5 mln deklaracji PIT za ubiegły rok. Otrzymają je osoby, które choć raz pobrały w 2020 roku świadczenie z ZUS. Za nierozliczenie się z fiskusem grozi grzywna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Lada dzień ZUS wyśle zeznania podatkowe za 2020 r.

  • Jakie formularze otrzymają seniorzy

  • Jaka kara grozi za brak rozliczenia z fiskusem

ZUS wysyła PIT-y

Lada dzień Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych za 2020 rok. Trafią one do osób, które choć raz w ubiegłym roku pobrały świadczenie z ZUS.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych na przełomie stycznia i lutego wyśle deklaracje podatkowe za 2020 rok: PIT-40A albo PIT 11A i PIT-11 – informuje państwowy ubezpieczyciel w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej. 

Formularz PIT- 40A jak informuje ZUS dotyczyć będzie jedynie podatników z kwotą niedopłaty podatku (gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego nie przekracza kwoty należnego podatku).

Z kolei formularz PIT-11A trafi do podatników, którzy nie pobierali świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia. PIT-11A otrzymają także świadczeniobiorcy, którzy mają nadpłatę podatku. Ale to nie wszystko.

Formularz ten otrzymają również osoby, które w 2020 roku: złożyły w ZUS wniosek przed końcem roku podatkowego o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A; złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru; złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub bez pomniejszania o miesięczną kwotę zmniejszenia, tj. o kwotę 43,76 zł; pobierały zasiłki przysługujące z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa; nie miały pobieranych zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Formularz PIT-11A trafi też do osób, które miałyby w rozliczeniu ustaloną kwotę nadpłaty podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym przewyższyła kwotę podatku należnego za ten rok od dochodów uzyskanych w ZUS.

Formularz PIT-11 otrzymają natomiast osoby, które w 2020 roku otrzymały świadczenie należne po osobie zmarłej, czy alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub ugody, w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 zł miesięcznie, jeśli zasądzona (ustalona) kwota alimentów przewyższa 700 zł (PIT-11 nie otrzymają dzieci, które nie ukończyły 25 lat oraz dzieci niezależnie od wieku, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ponieważ alimenty wypłacone na rzecz takich dzieci są wolne od podatku dochodowego).

Osoby, które nie otrzymywały w zeszłym roku innych dochodów niż zasiłek, renta czy emerytura z ZUS i nie korzystają z odliczeń nie muszą składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36. Radio Zet przypomina, że fiskus na podstawie danych otrzymanych od płatników (w tym m.in. ZUS-u), samodzielnie wypełnia druki w części niedotyczącej działalności gospodarczej, do czego służy program Twój e-PIT. Podatnicy mogą zalogować się i przejrzeć automatycznie wypełnione zeznanie podatkowe. Jeśli tego nie zrobią, urząd skarbowy i tak uzna deklarację za zaakceptowaną przez podatnika i przesłaną.

Kara za brak rozliczenia

W tym roku na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do końca kwietnia. W zeszłym roku w związku z pandemią termin ten przedłużono do końca maja. Brak takiego rozliczenia wiąże się z karą.

Podatnik, który uchyla się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji podatkowej przez co naraża podatek na uszczuplenie jak przypomina serwis pit.pl podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Odpowiednio niższa kara spotka podatnika, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości (grzywny do 720 stawek dziennych) lub jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza progu, czyli nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w chwili niezłożenia deklaracji.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >