BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Zmiany w programie 500 plus. Wniosek najlepiej złożyć do końca czerwca

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Każdy, kto pobiera 500 plus powinien pilnować terminów. 1 czerwca rozpoczął się bowiem nowy okres świadczeniowy. Osoby, które nie złożą wniosku do końca miesiąca nie będą mogły liczyć na wyrównanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile osób już złożyło wniosek o 500 plus na nowy okres świadczeniowy

  • Z czym wiąże się niedopilnowanie terminów

  • Jakie są plany względem popularnego świadczenia

500 plus z nowym okresem świadczeniowym

500 plus nie jest automatycznie odnawiane, co rodzi dodatkowe obowiązki po stronie świadczeniobiorców. W tym roku każdy zainteresowany dodatkiem musi złożyć wniosek, aby otrzymać pieniądze na nowy okres świadczeniowy. Na tej podstawie 500 plus będzie trafiało do rodzin między 1 czerwca 2021 r. a 31 maja 2022 r.

1 lutego rozpoczął się nabór wniosków drogą elektroniczną przy użyciu bankowości elektronicznej lub za pośrednictwem portalu Empatia i przez portal PUE ZUS. Natomiast od 1 kwietnia po 500 plus można aplikować w sposób tradycyjny - za pośrednictwem poczty lub bezpośrednio w urzędzie.

Obecnie do 500 plus uprawnionych jest 6,6 mln dzieci. Wyliczenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazują, że większość rodziców dopełniła już formalności - złożono ponad 3,38 mln wniosków za pośrednictwem kanałów elektronicznych i 562 tys. w formie papierowej.

Osoby, które wywiązały się z obowiązków do końca kwietnia mają zagwarantowaną ciągłość wypłaty 500 plus. Portal money.pl podaje że świadczeniobiorcy, którzy jeszcze nie zgłosili się po pieniądze na nowy okres mają czas na przedłożenie wniosku tylko do końca czerwca 2021 r. W przeciwnym razie nie będą mogli liczyć na wypłatę 500 plus z wyrównaniem.

Ostatnie nabory na 500 plus? Resort pracuje nad reformą programu

Niewykluczone, że tegoroczne wnioskowanie o 500 plus będzie już ostatnim, ponieważ MRiPS przymierza się do przeprowadzenia gruntownej reformy w popularnym programie skierowanym do rodzin. W planach jest nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Jakie są postulaty? Resort domaga się, aby składanie wniosków odbywało się wyłącznie w formie elektronicznej. W planach jest także rezygnacja z corocznych naborów. Po zmianach 500 plus miałoby być wypłacane wyłącznie w formie bezgotówkowej.

Poza tym za obsługę programu „Rodzina 500 plus” ma odpowiadać ZUS. Obecnie wypłacanie świadczeń leży w gestii samorządów.

Nie tylko 500 plus. Zmiany czekają także 300 plus

To nie jedyny program, który ma przejść rewolucję. W planach jest także ucyfrowienie 300 plus, czyli projektu „Dobry start”, w ramach którego rodzice otrzymują raz w roku 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka.

Nabór wniosków rusza 1 lipca 2021 r. i zgodnie z proponowaną nowelizacją ustawy ma odbywać się wyłącznie online. Business Insider Polska podaje, że modyfikacje zostały przyjęte przez Sejm, ale Senat je odrzucił.

Mimo tego rząd konsekwentnie podkreśla, że dzięki takiemu rozwiązaniu spadną koszty obsługi programu „Dobry start”. Oficjalne szacunki wskazują, że w grę wchodzą oszczędności rzędu aż 488 mln w latach 2021-2031.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Kukiz wejdzie do koalicji z PiS

PiS miało podpisać umowę z Kukizem. Media mówią o nowej koalicji

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >