Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiany w Funduszu Kościelnym. Zapadła kluczowa decyzja
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 07.02.2024 10:24

Zmiany w Funduszu Kościelnym. Zapadła kluczowa decyzja

ksiądz
Pixabay/kisistvan77

Zmiany w Funduszu Kościelnym były zapowiadane jeszcze przed wyborami. Teraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że prace mają ruszyć jeszcze w tym tygodniu. Zmiany będą dotyczyły nie tylko finansowania Kościołów, ale także związków wyznaniowych.

Fundusz Kościelny — co to?

Ustawa, która spowodowała powstanie Funduszu Kościelnego, została uchwalona 20 marca 1950 roku, ma już zatem swoje lata. Próby nowelizacji pojawiły się już w latach 2012-2013, jednak zostały wstrzymane po przedstawieniu projektu do konsultacji społecznych.

Zgodnie z ustawą o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego, związkom wyznaniowym ma być rekompensowane przejęcie przez państwo nieruchomości. Działające w Polsce związki wyznaniowe korzystają z Funduszu Kościelnego po dziś dzień. W sumie jest ich aż 185 - przepisy objęły bowiem również te, które w naszym kraju zaczęły działać na terenie kraju po roku 1950.
 

Polska ma dwóch nowych milionerów. Wiadomo, gdzie padły wygrane

Ruszają prace specjalnego zespołu ws. Funduszu Kościelnego

Posiedzenie zespołu do spraw Funduszu Kościelnego, jak poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz, zostało zwołane na piątek, 9 lutego, na godzinę 11:00. Wicepremier podkreślił, że należy szukać rozwiązań, ”które będą wypełniać normy konstytucyjne wolności wyznania wszystkich tych rzeczy związanych z relacjami państwa z różnymi związkami wyznaniowymi”. Sprawa dotyczy zatem nie tylko Kościoła katolickiego, ale także przedstawicieli innych religii działających na ternie Polski.

Opracowane mają zostać nowe metody funkcjonowania Funduszu Kościelnego, finansowania składek i świadczeń z ubezpieczeń, a także działalności charytatywnej, opiekuńczo-wychowawczej i oświatowo-wychowawczej, ale również remontów obiektów kościelnych i sakralnych o wartości zabytkowej. Pierwsze sprawozdanie ma zostać przedstawione Radzie Ministrów przed końcem marca 2024 roku.
 

”Zakaz finansowanie z pieniędzy publicznych”

Zapowiedź zmian pojawiła się jeszcze przed wyborami w październiku, a w umowie koalicyjnej znalazł się wpis o oddzieleniu spraw Kościoła od Państwa:

Strony Koalicji zgodnie potwierdzają, że niezbędny jest rozdział Kościoła od Państwa, oparty na zasadach wzajemnej niezależności oraz bezstronności państwa w sprawach przekonań religijnych i światopoglądowych.

Warto przypomnieć również wcześniejsze założenia programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej:

Wprowadzimy zakaz finansowania z pieniędzy publicznych działalności gospodarczej diecezji, parafii, zakonów i innych elementów gospodarczych Kościołów i związków wyznaniowych, z wyłączeniem działalności służącej celom humanitarnym, charytatywno-opiekuńczym, naukowym i oświatowo-wychowawczym. Tacy biznesmeni jak Tadeusz Rydzyk powinni sobie radzić bez pieniędzy pochodzących z podatków obywateli.

źródło: interiaBIZNES