BiznesINFO.pl
W obliczu nierentowności lokat bankowych Polacy zaczynają kupować złoto inwestycyjne.

Pixabay

Zaskakujący wpływ koronawirusa. Po jedną rzecz Polacy ustawiają się w długich kolejkach

23 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Rekordowo niskie i - biorąc pod uwagę inflację - właściwie ujemne oprocentowanie sprawia, że lokaty bankowe stają nierentowne i Polacy szukają nowych sposób na zabezpieczenie, a nawet pomnożenie swoich oszczędności. Na popularności zyskuje w związku z tym

Złoto inwestycyjne zyskuje na popularności wśród Polaków

Wynikające z kolejnych stóp procentowych dokonywanych przez Radę Polityki Pieniężnej rekordowo niskie oprocentowanie lokat powoli wpędza w kryzys polskie banki, obniżając rentowność wielu świadczonych przez nie usług, przede wszystkim lokat, które przy obecnej inflacji - która jest w Polsce drugą najwyższą w Unii Europejskiej - stają się zupełnie nieatrakcyjne dla klientów. W związku z tym Polacy zamykają lokaty i szukają innych sposób lokowania swoich oszczędności, chcąc uchronić je przed inflacją, a nawet - w miarę możliwości - pomnożyć je. Na popularności wśród Polaków zyskuje z tego względu złoto inwestycyjne. Szczególnym powodzeniem cieszą się małe sztabki złota ważące od kilku do kilkunastu gramów.

- Takiego ruchu nie mieliśmy jeszcze nigdy. (...) Najpopularniejsze są te najmniejsze sztabki. Schodzą głównie 2,5-gramowe, sporo osób pyta również o takie, które ważą 1 gram - czytamy na portalu money.pl wypowiedź sprzedawcy jednego z oddziałów Mennicy Skarbowej, gdzie za 1 g złota trzeba zapłacić ok. 300 zł. Coraz częściej małe sztabki czystego złota kupowane są także w ramach prezentu ślubnego czy podarunku z okazji chrztu lub pierwszej komunii. Sprawienie tego rodzaju prezentu chrześniakowi może być gwarancją, że pieniądze nie "rozejdą się" tak szybko, jak miałoby to miejsce w przypadku podarowania koperty z gotówką.

Czy złoto inwestycyjne to dobry sposób na ulokowanie oszczędności?

Przywoływana przez portal money.pl Dorota Sierakowska, analityczka z Domu Maklerskiego BOŚ, twierdzi, że złoto inwestycyjne warto kupować w ramach długoterminowych inwestycji, jednak nie należy spodziewać się z tego tytułu zysków w perspektywie dni czy nawet miesięcy. - Pamiętajmy, że za fizyczny przedmiot musimy jeszcze zapłacić pewnego rodzaju marżę, czyli koszt jego wytworzenia. Im mniejsza wartość i krótsza perspektywa inwestycji, tym procentowo ta marża jest większa - czytamy na portalu money.pl słowa Sierakowskiej. Stosunkowo bezpiecznym i rentownym polem do inwestycji pozostaje sektor nieruchomości, jednak na tego rodzaju inwestycje niewielu Polaków może sobie pozwolić, pozostają im zatem rozwiązania takie jak właśnie złoto inwestycyjne.

Tagi:

złotolokatainwestycjeOszczędności

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2022 rok (Iberion).

Finanse

ZUS informuje przedsiębiorców. Tyle wyniesie minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne

Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował. Mundurowi dostaną dodatek antyemerytalny

Czytaj więcej >

Finanse

BNP Paribas Bank Polska oferuje 550 zł nagrody za założenie konta. Warunek jest prosty

Czytaj więcej >
wnętrze sklepu

Finanse

Dezinflacja? Bez przesady. Szczera opinia członkini Rady Polityki Pieniężnej

Czytaj więcej >

Finanse

Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy

Czytaj więcej >

Finanse

Kondycja polskiej waluty na początku 2023 roku

Czytaj więcej >