Złoto w Polsce
https://www.publicdomainpictures.net/
Autor Maria Glinka - 27 Sierpnia 2020

Geolodzy potwierdzają, czeka nas gorączka złota. Olbrzymie złoża kruszcu w Polsce

Czy Polska stanie się prawdziwym potentatem złota? Pierwsze kroki w tym w celu podjęła spółka Sudeckie Kopalnie Mineralne, której dokumentację geologiczną złóż zatwierdził sam minister środowiska. Proces wydobywania złota ma odbywać się w pobliżu Legnicy.

Wyboista droga do wydobycia złota zakończona sukcesem

Spółka Sudeckie Kopalnie Mineralne już w 2015 r. złożyła w Ministerstwie Środowiska wniosek o wydanie koncesji na poszukiwanie złota. Rok później rozpoczęły się pierwsze badania terenu położonego nieopodal Legnicy. W 2018 r. wydrążono rozpoznawcze rowy wiertnicze i na podstawie pobranych próbek przekazano wniosek o zatwierdzenie dokumentacji złóż złota w rejonie Mikołajowic do MŚ. W tym miesiącu resort pozytywnie zaopiniował pismo od spółki poszukującej złota na terenie Polski.

Waloryzacja emerytur 2021. Znamy już kwotę podwyżkiWaloryzacja emerytur 2021. Znamy już kwotę podwyżkiCzytaj dalej

- Mamy więc oficjalną decyzję, dzięki której możemy ubiegać się o uzyskanie koncesji wydobywczej - wyznał wiceprezes firmy Sudeckie Kopalnie Mineralne. Kiedy ruszy kopalnia? Przedstawiciel spółki powstrzymuje się od wskazywania daty uruchomienia kopalni złota, ponieważ "to jeszcze potrwa".

Głębokie odwierty i pokaźne złoża złota

Geolodzy przyznali, że odwierty wykonano na 28,5 metrów pod ziemią. Zasobność tych terenów w złoto wynosi od 2,05 do 15,77 gramów na metr kwadratowy.

- Decyzja Ministra Środowiska otwiera nam możliwość produkcji płatnego koncentratu złota, szlamowanego i wybielonego kaolinitu oraz produktów pochodnych - w tym m. in. mączek kwarcowych. Zakłada się, że takie kompleksowe zagospodarowanie kopaliny sprawi, że wydobycie będzie opłacalne - ocenił Jakub Górski, prezes spółki odpowiedzialnej za wydobycie złota w okolicach Mikołajowic w gminie Legnickie Pole. Teren odkrywkowy ma powierzchnię 90 hektarów.

Ważne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniuWażne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniuCzytaj dalej

Business Insider Polska podaje, że Sudeckie Kopalnie Mineralne podjęły szeroką współpracę z firmami, które zajmują się opracowywaniem systemu do przeróbki rud w złożach. Technologia jest przyjazna środowisku.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Porażające wieści o zdrowiu papieża, współpracownik ujawnia fakty. Duchowny podjął także kluczową decyzję
2. Leżysz na plaży i nawet nie wiesz jakie skarby kryją się pod piaskiem. Poszukiwacze potrafią się obłowić
3. Niewyobrażalnie okropne, udają ofiary Auschwitz na nagraniach na TikToku, w tle muzyka rozrywkowa. Skandal na cały świat

Południe Polski bogate nie tylko w złoto

Mimo że odkryte złoża nie należą do największych to ich zasobność jest obiecująca. Spółka zadeklarowała, że rozpocznie również poszukiwania innych surowców mineralnych.

- W 2020 roku złożyliśmy wniosek do marszałka województwa dolnośląskiego o zatwierdzenie projektu na poszukiwanie i rozpoznanie złoża glin kaolinowych na sąsiadującym terenie i otrzymaliśmy decyzję pozytywną. Próbki pobrane z zaprojektowanych otworów wiertniczych zostaną przebadane również na okoliczność występowania złota - przyznał wiceprezes.

Dziś Biedronka wprowadza kolejny hit do sprzedaży. Przygotuj się na kolejkiDziś Biedronka wprowadza kolejny hit do sprzedaży. Przygotuj się na kolejkiCzytaj dalej

Geolodzy twierdzą, że na tych terenach można poszukiwać także kwarcu żyłowego i innych minerałów rudnych (nie tylko złota). Jednak zarządcy spółki wskazują, że w tym regionie nigdy nie prowadzono prac wykopaliskowych, ale są gotowi podjąć się nowego wyzwania.

Początek historii złota na ziemiach polskich datuje się na XIV wiek. W tamtym czasie dość szybko wydobyto całe pokłady złoża. Do prac powrócono w XIX wieku, jednak zrezygnowano z nich z uwagi na nieopłacalność całego przedsięwzięcia. Do poszukiwania złóż złota powrócono w latach 70. i 80. XX wieku. Dopiero ostatnie odkrycia potwierdziły, że Polska w dalszym ciągu posiada tereny, które mogą zwiastować prawdziwą gorączkę złota.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne wiadomości dotarły do mediów. Nie żyje uwielbiany gwiazdor, zapisał się na zawsze w historii sportu
  2. Samolot wyleciał z Polski, doszło do zderzenia. Wiadomość obiegła media
  3. Monika Zamachowska podzieliła się informacjami o swoim nieszczęściu. Gwiazda bardzo cierpi przez pandemię
  4. W tym roku może wejść nowy zakaz. Jednak wielu Polaków z pewnością on ucieszy
  5. Podatek, który omija wielu przez dziurę w prawie. Rząd bierze się za łatanie i kończy z cwaniactwem Polaków
  6. Smaczna i sycąca zapiekanka z 2 warzyw, naje się cała rodzina. Prosty przepis zrobisz w parę chwil
Opodatkują wszystko, co się da. Właśnie wprowadzają opłatę od betonuOpodatkują wszystko, co się da. Właśnie wprowadzają opłatę od betonuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News