żłobek-pxhere-cc0
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Marca 2020

Twoje dziecko siedzi w domu, a za żłobek i tak będziesz płacił. Luka w prawie teraz daje się we znaki

Żłobek publiczny musiał zostać zamknięty na czas epidemii. Ale zamknięcie niepublicznych żłobków mogło okazać się bezprawne. W ustawie jest luka, która może być teraz podstawą do odszkodowań - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Żłobek nieczynny, a rodzice mają problem

Żłobek, klub dziecięcy, szkoła czy uczelnia - wszystkie placówki oświaty musiały zostać zamknięte na czas epidemii koronawirusa. Ale zawieszenie działalności takich miejsc było zarządzane na podstawie różnych rozporządzeń, a podstawą była specustawa, a konkretnie art. 28 i 29 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Żłobek nie musiał zostać zamknięty?

Rozporządzenie o tym, że należy zamknąć żłobek i klub dziecięcy, wydał minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W ramach specustawy wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące m.in. organy samorządu terytorialnego.

O ile jednak wojewoda miał prawo do wydania polecenia wójtom, to dalsze jego wykonanie przez adresatów musi mieć podstawę prawną, a tej w ustawie żłobkowej nie ma - mówi na łamach “DGP” Robert Kamionowski, radca prawny z kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.

Ekspert zwraca uwagę, że wójt sprawuje nadzór nad żłobkami i klubami dziecięcymi, jednak w ramach warunków i jakości świadczonej opieki. Ale te przepisy nie oznaczają, że może zamknąć niepubliczny żłobek.

Zamknięcie żłobka podstawą do odszkodowania?

- Słuszne skądinąd decyzje wykonane zostały pospieszne, bez należytego przygotowania prawnego. W efekcie mamy do czynienia z luką w przepisach, która powinna być szybko usunięta - mówi dziennikowi Robert Kamionowski.

Ekspert podkreśla, że w konsekwencji rodzice i właściciele żłobków mogą próbować uzyskać odszkodowanie, ponieważ w mocno dyskusyjny sposób zostali pozbawieni możliwości prowadzenia działalności.

Jak podaje “DGP”, rząd zamierza rozwiązać ten problem w ramach projektu tarczy antykryzysowej. Znalazła się tam nowelizacja ustawy żłobkowej.

Więcej w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News