żłobek-pxhere-cc0
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Marca 2020

Twoje dziecko siedzi w domu, a za żłobek i tak będziesz płacił. Luka w prawie teraz daje się we znaki

Żłobek publiczny musiał zostać zamknięty na czas epidemii. Ale zamknięcie niepublicznych żłobków mogło okazać się bezprawne. W ustawie jest luka, która może być teraz podstawą do odszkodowań - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Żłobek nieczynny, a rodzice mają problem

Żłobek, klub dziecięcy, szkoła czy uczelnia - wszystkie placówki oświaty musiały zostać zamknięte na czas epidemii koronawirusa. Ale zawieszenie działalności takich miejsc było zarządzane na podstawie różnych rozporządzeń, a podstawą była specustawa, a konkretnie art. 28 i 29 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Rząd nie spełni jednej z najważniejszych obietnic tarczy antykryzysowej. Wielu Polaków będzie oburzonychRząd nie spełni jednej z najważniejszych obietnic tarczy antykryzysowej. Wielu Polaków będzie oburzonychCzytaj dalej

Żłobek nie musiał zostać zamknięty?

Rozporządzenie o tym, że należy zamknąć żłobek i klub dziecięcy, wydał minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W ramach specustawy wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące m.in. organy samorządu terytorialnego.

O ile jednak wojewoda miał prawo do wydania polecenia wójtom, to dalsze jego wykonanie przez adresatów musi mieć podstawę prawną, a tej w ustawie żłobkowej nie ma - mówi na łamach “DGP” Robert Kamionowski, radca prawny z kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Media: Nie żyje 21-latka zakażona koronawirusem. Nie miała żadnych schorzeń

Ekspert zwraca uwagę, że wójt sprawuje nadzór nad żłobkami i klubami dziecięcymi, jednak w ramach warunków i jakości świadczonej opieki. Ale te przepisy nie oznaczają, że może zamknąć niepubliczny żłobek.

Zamknięcie żłobka podstawą do odszkodowania?

- Słuszne skądinąd decyzje wykonane zostały pospieszne, bez należytego przygotowania prawnego. W efekcie mamy do czynienia z luką w przepisach, która powinna być szybko usunięta - mówi dziennikowi Robert Kamionowski.

Ekspert podkreśla, że w konsekwencji rodzice i właściciele żłobków mogą próbować uzyskać odszkodowanie, ponieważ w mocno dyskusyjny sposób zostali pozbawieni możliwości prowadzenia działalności.

Jak podaje “DGP”, rząd zamierza rozwiązać ten problem w ramach projektu tarczy antykryzysowej. Znalazła się tam nowelizacja ustawy żłobkowej.

Więcej w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Zaoszczędzisz nawet tysiące złotych. Rada Polityki Pieniężnej podjęła ważną decyzjęZaoszczędzisz nawet tysiące złotych. Rada Polityki Pieniężnej podjęła ważną decyzjęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Myśleli, że to mały szczeniak. Pojechali do schroniska, tam dowiedzieli się, co to za zwierzak
  3. Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News