BiznesINFO.pl

Biznes Info

Zbiórka na wynagrodzenie dla ratowników. MOPR próbuje ratować się z dramatycznej sytuacji

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Zbiórka pieniędzy ma pomóc ratownikom MOPR znaleźć rozwiązanie na wypłatę pensji. Sytuacja w służbie na Mazurach jest bowiem dramatyczna. Sami ratownicy, którzy przez koleje losu zmuszeni są do uruchomienia zbiórki, mówią o regatach. To właśnie z powodu ich braku nie mogą znaleźć środków na swoje utrzymanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ratownicy MOPR są w dramatycznej sytuacji ekonomicznej

  • Jakich sposobów się imają, by znaleźć ratunek

  • Jakie są źródła finansowania MOPR

Zbiórka na wypłaty dla ratowników MOPR

Zbiórka publiczna ma pomóc uratować wypłaty ratowników MOPR i zabezpieczyć ich codzienność. Niewielu z pewnością ma pojęcie, że ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego są kolejną grupą brutalnie dotkniętą przez pandemię koronawirusa.

Rzecznik MOPR Jarosław Sroka wskazuje, że w okresie pandemii i wymuszonego nią lockdownu nie odbywają się regaty. Te dotąd zawsze były dla ratowników MOPR ważnym punktem w kalendarzu. Na tego typu wydarzeniach bowiem mogli zarobić pieniądze potrzebne do wypłat pensji ratowników.

"Ważny zastrzyk finansowy", jak mówi cytowany przez Business Insider Polska Jarosław Sroka, były kluczowym elementem dla MOPR, jeśli idzie o finanse służby. Rocznie ratownicy zarabiali na zabezpieczaniu imprez od 100 do 150 tys. zł. a pieniądze pomagały zabezpieczyć działanie MOPR. Najlepiej istotności regat dowodzi to, że przez ich brak ratownicy poważnie planują uruchomienie zbiórki pieniędzy w internecie.

Taka zbiórka miałaby pomóc w zachowaniu ciągłości wypłacania pensji ratownikom. MOPR chce zdążyć jeszcze przed wakacjami 2021, kiedy to sezon będzie w szczycie, a zapotrzebowanie na ratowników wysokie.

Niskie pensje odstraszają od służby

Można by się zastanawiać, dlaczego w ogóle MOPR chce zbierać pieniądze przed wakacjami. Przecież wystarczy zacisnąć zęby i pasa, by dotrwać jeszcze te niecałe dwa miesiące do wyczekiwanego okresu. To jednak bardzo krótkowzroczne myślenie.

Pieniądze dla ratowników są potrzebne natychmiast. Zgodnie bowiem z informacjami przekazanymi przez Jarosława Srokę, dotąd z pracy w MOPR wypisało się już trzech bardzo wykwalifikowanych ratowników z długim stażem. Rzecznik smutno podsumowuje, że wypłaty są już niemal głodowe, co zniechęca ratowników do grzania ławy w MOPR.

- W tym roku zwolniły się już trzy doświadczone, naprawdę porządnie przygotowane do tej pracy osoby. Powodem są bardzo  niskie zarobki w naszej służbie, wszędzie płacą już więcej, niż u nas - cytuje Jarosława Srokę Business Insider Polska.

Główną składową finansów MOPR są jednak dotacje na rzecz służby. Jedną - od marszałka województwa - wydaje całkowicie na remonty sprzętu oraz ubezpieczenie. Druga - od wojewody - to 650 tys. zł rocznie. Ta z kolei w całości jest przeznaczana na wypłaty dla 20 pracowników.

Swoje życie narażają za trochę ponad 2 tys. zł na rękę

Sroka utyskuje przy tym, że wysokość dotacji nie zmienia się od lat. A pracy przybywa. W zeszłym roku 2020 w sezonie wakacyjnym mimo pandemii ratownicy mieli do czynienia z rekordowym ruchem na Mazurach. Zatrzęsienie turystów doprowadziło do powstania korków nawet na wodzie.

Tymczasem pensja jednego ratownika to bagatela niewiele ponad 2 tys. zł na rękę. Zdaniem rzecznika Mazurskiej Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego "to wstyd, że osoba ratująca innych zarabia nieco ponad 2 tys. zł na rękę".

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Twórcy ChatGPT spotkali się z premierem Morawieckim. "Największą zaletą Polaków są wysokie umiejętności techniczne"
Czytaj więcej >

Praca

Duża i popularna na całym świecie firma zwalnia tysiące pracowników. Potrzebuje pieniędzy
Czytaj więcej >

Handel

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie
Czytaj więcej >

Praca

Od dzisiaj wielka zmiana w przepisach. Nie dasz jednego dokumentu i dostaniesz 30 tys. zł kary
Czytaj więcej >

Praca

Zarobki komendantów poszły w górę. Rekordzista otrzymał ponad 50 tys. więcej w ciągu roku
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Praca

Praca

Magdalena Madoń

Nowy urlop wszedł w życie. Pracodawca będzie musiał za niego zapłacić
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków
Czytaj więcej >
Praca

Olgierd Maletka

Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób
Czytaj więcej >
Praca

Artykuł Sponsorowany

Jak zwiększyć kreatywność pracowników? Biuro sprzyjające kreatywności w pracy
Czytaj więcej >
Praca

Patryk Solarczyk

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Stażyści i praktykanci będą mogli zarobić? Pojawiła się propozycja ustawy
Czytaj więcej >