BiznesINFO.pl

Fot. Piotr Molecki/East News

Zbigniew Buczkowski zmuszony do ciągłego grania. Aktor narzeka na swoją emeryturę

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Zbigniew Buczkowski to znany wśród Polaków aktor kojarzony przede wszystkim przez role swoje w serialach "Dom", "Graczykowie" czy "Święta wojna". 70-letni już artysta nie rezygnuje jednak z aktywności zawodowej. Smutno jednak przyznaje, że nie dzieje się tak do końca z jego woli. Ciągłą pracę wymusza na nim przede wszystkim niskie świadczenie emerytalne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do jakiej emerytury uprawniony jest Zbigniew Buczkowski

  • Dlaczego artyści dostają niższe świadczenia

  • W czym najczęściej widzą ratunek przed niskimi emeryturami

Zbigniew Buczkowski ciągle w pracy

Zbigniew Buczkowski jako aktor zadebiutował niemal 50 lat temu w 1972 roku rolą w filmie Janusza Kondratiuka "Dziewczyny do wzięcia", gdzie wcielił się w rolę kelnera. Mimo tego, że rola była epizodyczna, młody aktor zachęcony nowym doświadczeniem postanowił zostać w branży.

Od tamtego czasu Zbigniew Buczkowski zdążył wystąpić w wielu dziełach m.in, "Hubal", "Nauka latania", "Miś" czy "Dzień świra". Jednak największą popularność przyniosły mu role w serialach - "Dom", "Graczykowie" oraz "Święta wojna". Mimo sporej aktywności w ciągu półwiecza działalności, aktor nie zamierza przerywać kariery.

Zbigniew Buczkowski boryka się bowiem z problemem, który dotyka innych artystów. Nie posiadając zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ciężko systematycznie opłacać składki emerytalne. Artyści najczęściej zaś pracują w oparciu o kontrakty, umowę o dzieło lub umowę zlecenie, które nie gwarantują zabezpieczenia emerytalnego.

Emerytura aktora za niska

Choć aktor trochę ponad miesiąc temu - 20 marca - obchodził swoje 70. urodziny, nie myśli o przejściu na zasłużony odpoczynek. Jak cytuje go Wirtualna Polska, "cieszy się, że jeszcze jest potrzebny", bo zapewnia mu to spokój o własne finanse.

Pomimo półwiecza na scenie, Zbigniew Buczkowski nie może liczyć na kokosy. Jak przyznał w jednym z wywiadów aktor, przynależne mu świadczenie waha się od 1500 do 2000 zł, co jest naprawdę skromną kwotą dla aktora. Ten przyznał, że nie wyobraża sobie, aby miał przeżyć za tak niewiele.

W podobnej sytuacji, co Zbigniew Buczkowski, jest szereg polskich sław. Wśród nich wymienić należy chociażby Karola Strasburgera, Krzysztofa Cugowskiego, Ryszarda Rynkowskiego czy też Alicję Majewską.

Niewesoła dola artystów

Wymienieni przedstawiciele seniorów wśród artystów widzą ratunek przed niskim świadczeniem właśnie w nieprzerwanej aktywności zawodowej. Jedynie bowiem kolejne kontrakty i umowy są w stanie zapewnić im taki poziom życia, jaki zapewni im przeżycie.

Problem ze świadczeniami emerytalnymi artystów jest jednak problemem systemowym i jedynie reforma lub wprowadzenie specjalnych zmian dla artystów mogłyby zmienić sytuację. Tymczasem skazani na głodowe emerytury artyści zamiast przejść na zasłużony odpoczynek, będą grać i tworzyć dopóki im starczy sił.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Rekordowa podwyżka dla bezrobotnych. Od 1 czerwca zasiłek jest znacznie wyższy
Czytaj więcej >

Finanse

Wyrzucili ją z Polsatu. Emerytura Katarzyny Dowbor
Czytaj więcej >

Finanse

Uważaj na to, co publikujesz w sieci. Skarbówka sprawdza podatników na Instagramie i Facebooku
Czytaj więcej >

Finanse

Chaos w szwajcarskim banku. Pracownicy odchodzą jeden za drugim
Czytaj więcej >

Finanse

Bezzwrotna dotacja, można otrzymać kilkanaście tysięcy złotych. Są warunki
Czytaj więcej >

Finanse

Najmłodsza emerytka w rządzie ma 49 lat. Wiadomo ile wynosi jej świadczenie
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Paweł Makowiec

ZUS zwraca pieniądze za nadpłacone składki zdrowotne. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Polski bank zmienia cennik. Opłaty idą do góry
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Poważny problem w bankach. Nie przyjmą twojej gotówki
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Ważne informacje dla pobierających świadczenie 500 plus
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Abonament RTV. Tylko co trzeci zobowiązany go płaci, ponad milion tego nie robi
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Zakup i montaż klimatyzacji. Wiele osób może ubiegać się o dofinansowanie
Czytaj więcej >