Zaświadczenie o zarobkach – kiedy jest potrzebne?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 8 Grudnia 2020

Zaświadczenie o zarobkach – kiedy jest potrzebne?

Gdy chcemy wziąć pożyczkę lub kupić coś na raty, potrzebujemy zaświadczenia o zarobkach. Bank odmówi udzielenia pożyczki, kiedy niewłaściwie je wypełnimy. Jak powinno wyglądać prawidłowo przygotowane zaświadczenie o zarobkach i w jakich sytuacjach będzie nam potrzebne?

Czym jest zaświadczenie o zarobkach?

Zaświadczenie o zarobkach to dokument, który potwierdza wysokość otrzymywanego wynagrodzenia, a także informuje o stanowisku pracownika i jego stażu pracy. Czasami w zaświadczeniu o zarobkach może pojawić się również informacja o ewentualnych obciążeniach komorniczych. Wszystkie zawarte dane mają udowodnić, że osoba, która np. stara się o pożyczkę, będzie w stanie spłacać raty zgodnie z przygotowanym przez bank harmonogramem.

Zaświadczenie o zarobkach posiada ważność od 30 dni do nawet kilku miesięcy. Wszystko zależy od instytucji, która będzie wymagała tego dokumentu. Banki na przykład oczekują, aby zaświadczenie o zarobkach zostało wystawione do 30 dni od dnia, w którym pracownik będzie ubiegał się o pożyczkę.

Zaświadczenie o zarobkach a oświadczenie o zarobkach – różnice

Warto wspomnieć, że zaświadczenie o zarobkach to coś zupełnie innego niż oświadczenie o zarobkach. Przede wszystkim zaświadczenie o zarobkach to oficjalny dokument, a zawarte w nim informacje są potwierdzone przez firmę, w której zatrudniony jest pracownik. Natomiast oświadczenie o zarobkach to deklarowana przez pracownika wysokość wynagrodzenia. Różnica polega na tym, że na zaświadczeniu o zarobkach pojawi się faktyczny dochód i wiele innych informacji, a przy oświadczeniu o zarobkach pracownik może tak naprawdę podać dowolną wysokość wynagrodzenia.

Podsumowując, można powiedzieć, że zaświadczenie o zarobkach jest ważniejsze i lepiej postrzegane przez banki. Jednak z oświadczeniem o zarobkach również można załatwić wiele spraw. Niektóre instytucje pozabankowe oferują pożyczki na oświadczenie, choć te pożyczki są mniej korzystne dla klienta.

Kto wystawia zaświadczenie o zarobkach?

Jak już mówiliśmy, zaświadczenie o zarobkach to oficjalny dokument, a zawarte w nim dane są potwierdzane przez firmę, w której pracownik jest zatrudniony. Zatem zaświadczenie o zarobkach wystawia pracodawca i robi to wyłącznie na prośbę pracownika. Przyjęło się, że pracodawca nie może odmówić jego wydania – w przeciwnym wypadku może to zostać potraktowane jako działanie na szkodę pracownika.

Co zawiera zaświadczenie o zarobkach?

Każde zaświadczenie o zarobkach musi zawierać wszystkie najważniejsze informacje o zatrudnieniu pracownika, a także miejscu pracy. Oczywiście zamieszczone dane muszą być zgodne z prawdą, a za ich sfałszowanie grożą poważne konsekwencje. Pracodawca musi w nim podać:

 • datę wydania zaświadczenia o zarobkach,
 • dane osobowe i adres zamieszkania pracownika,
 • dane zakładu pracy (adres, NIP, numer REGON),
 • rodzaj umowy zawartej z pracownikiem oraz czas jej obowiązywania,
 • datę rozpoczęcia pracy,
 • stanowisko pracy pracownika,
 • średnie wynagrodzenie brutto z okresu trzech ostatnich miesięcy,
 • informacje o premiach, dodatkach, nagrodach dla pracownika,
 • informacje o obciążeniach komorniczych,
 • informacje na temat upadłości lub likwidacji zakładu pracy,
 • informację o okresie wypowiedzenia umowy o pracę,
 • pieczęć, podpis pracodawcy.

W jakich sytuacjach zaświadczenie o zarobkach może być potrzebne?

Zaświadczenie o zarobkach jest niezbędne, gdy pracownik stara się o kredyt lub pożyczkę w banku. W przypadku instytucji pozabankowych wystarczy oświadczenie o zarobkach. Przedstawienie zaświadczenia o zarobkach może być również konieczne podczas zakupów na raty, ponieważ to bank, a nie sklep, udziela nam pożyczki. Dokument potwierdza zdolność kredytową i zwiększa szansę na udzielenie pożyczki.

Zaświadczenie o zarobkach jest również potrzebne, gdy pracownik zapisuje swoje dziecko do przedszkola lub żłobka oraz gdy ubiega się o stypendia socjalne dla dzieci. Zaświadczenie o zarobkach będzie konieczne w sprawie rozwodowej lub o alimenty – za brak tego dokumentu sąd może nałożyć grzywnę za zatajenie dochodów.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News