Zasiłek dla bezrobotnych może podreperować sytuację finansową wielu Polaków w czasie pandemii
Pixabay
Autor Maria Glinka - 30 Marca 2020

Niestety, wielu Polaków może niedługo korzystać z zasiłku dla bezrobotnych. Przypominamy zasady jego przyznawania

Zasiłek dla bezrobotnych, ku zmartwieniu wielu Polaków, może być coraz częściej wypłacany z powodu przestoju gospodarczego wywołanego pandemią. Do wakacji pracę stracić może nawet 2 mln osób, a bezrobocie w skali kraju może być znów dwucyfrowe. Dlatego też przypominamy zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych.

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych może okazać się ostatnią deską ratunku dla wielu Polaków w czasie pandemii. Przez wprowadzenie koniecznych ograniczeń w działalności wielu przedsiębiorstw ucierpiały gastronomia, branża turystyczna, rozrywkowa i niespożywcze gałęzie handlu. Negatywny wpływ na polską gospodarkę mają także decyzje innych państw dotyczące m.in. zamknięcia granic.

Epidemia już teraz dała się we znaki przedsiębiorstwom, a bez pracy pozostaje coraz więcej Polaków. Do wakacji bezrobotnych ma być ok. 2 mln. Oznacza to, że nie będzie pracować co piętnasta osoba – podaje strefabiznesu.pl.

W związku z tym warto przybliżyć zasady otrzymywania zasiłku dla osób bez pracy.

Z ostatniej chwili: Premier oficjalnie poinformował. Od jutra wdrożą nowe rygory sanitarneZ ostatniej chwili: Premier oficjalnie poinformował. Od jutra wdrożą nowe rygory sanitarneCzytaj dalej

Stawki dla bezrobotnych

Zasiłek przysługuje za każdy dzień kalendarzowy po upływie tygodnia od momentu zarejestrowania w urzędzie pracy. Świadczenie jest waloryzowane 1 czerwca w każdym roku.

Zapomoga jest wypłacana w trzech stawkach w zależności od stażu pracy. Stawki w 2020 r. to:

  • 80 proc. (do 5 lat stażu pracy) - 689,12 zł brutto (603,17 zł netto) 541,12 zł brutto (483,49 zł netto),
  • 100 proc. (5-20 lat stażu pracy) - 861,40 zł brutto (741,87 zł netto) 676,40 zł brutto (592,52 zł netto),
  • 120 proc. (powyżej 20 lat stażu pracy) - 1033,68 zł brutto (880,67 zł netto) 811,68 zł brutto (701,65 zł netto).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Kto może ubiegać się o zasiłek?

O pomoc finansową może starać się osoba, która zarejestrowała się w powiatowym urzędzie pracy, ale nie otrzymała odpowiedniej propozycji pracy, stażu lub przygotowania zawodowego. Co więcej, o zasiłek może wystąpić obywatel, który 1,5 roku przed zarejestrowaniem był zatrudniony i otrzymywał wynagrodzenie w postaci co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego była opłacana składka na poczet Funduszu Pracy.

Ponadto, o zasiłek może ubiegać się osoba, która świadczyła do tej pory usługi na bazie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia. W tym wypadku podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i FP musi stanowić kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca.

Obywatelowi, który opłacał składki na rzecz ubezpieczenia społecznego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności, a który stracił pracę, także należy się zasiłek – również pod warunkiem, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i FP stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie – tłumaczy money.pl.

Mandat do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu. Patrole przy wjazdach do miejscowości kontrolują autaMandat do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu. Patrole przy wjazdach do miejscowości kontrolują autaCzytaj dalej

Wyjątkowe sytuacje

Na dłuższy okres wsparcia finansowego może liczyć bezrobotny powyżej 50 roku życia, który przepracował co najmniej 20 lat.

Poza tym, zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom wychowującym samotnie dziecko do 15 roku życia lub mającym na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko do 15 lat, w sytuacji gdy małżonek także jest osobą bezrobotną i nie ma prawa do zasiłku.

Warto pamiętać, że czas pobierania zasiłku może zostać skrócony jeżeli pracownik sam zrezygnował z pracy lub do zwolnienia doszło za porozumieniem stron.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  3. Transport chorych seniorów obrzucony kamieniami. Zatrważające doniesienia z objętej epidemią Hiszpanii
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Nie żyje niemowlę zakażone koronawirusem. Pierwszy przypadek na świecie, łzy napływają do oczu
Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. "Może być nie do utrzymania"Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News