Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wiele osób traci właśnie prawo do zasiłku. Wszystko przez jeden błąd prawny
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 27.05.2020 02:00

Wiele osób traci właśnie prawo do zasiłku. Wszystko przez jeden błąd prawny

needpix.com / skyradar (pixabay.com)
needpix.com / skyradar (pixabay.com)

Zasiłek opiekuńczy. Jest problem z rozporządzeniem

Na mocy rozporządzenia wydłużono prawo do zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8. roku życia, jeśli nie chcą skorzystać z opieki w żłobkach i przedszkolach. Problem w tym, że tarcza 3.0, która jest ustawą, powiązała prawo do zasiłku opiekuńczego z otwarciem żłobków i przedszkoli - zwraca uwagę serwis money.pl. A ustawa obowiązuje przed rozporządzeniem.

Zasiłek bez podstawy prawnej

Przepisy powinny zostać szybko poprawione, ponieważ od 25 maja rodzice tracą prawo do zasiłku. Nowelizacja specustawy weszła w życie w poniedziałek 25 maja. Rodzice dzieci do 8. roku życia nie będą mogli pobierać zasiłku opiekuńczego na dziecko, jeśli placówki oświaty będą otwarte, a rodzice jednak zdecydują, że sami będą opiekować się dziećmi.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniało w kwietniu, że wydłużono możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 14 czerwca. “Będzie on przyznawany na dotychczasowych zasadach”. Miało to dotyczyć także rodziców, którzy mimo otwarcia placówek podjęli decyzję o osobistej opiece.

Czekając na przepisy i zasiłek

A problem pojawił się już na etapie prac legislacyjnych, o czym alarmował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Wygląda na to, że przepisy będą musiały zostać zmienione w ekspresowym tempie, tak, aby mogły być przyznawane zasiłki także po 25 maja.

- Trwają prace legislacyjne nad uprawnieniami do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jeżeli ubezpieczony wystąpi z wnioskiem o niego za okres po 24 maja z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat ośmiu, które nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, to wniosek taki zostanie po wejściu w życie projektowanych przepisów rozpatrzony przez ZUS - mówi na łamach “Rzeczpospolitej” rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.