needpix.com / skyradar (pixabay.com)
needpix.com / skyradar (pixabay.com)
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Maja 2020

Wiele osób traci właśnie prawo do zasiłku. Wszystko przez jeden błąd prawny

Zasiłek opiekuńczy ma być wypłacany do 14 czerwca - obiecuje rząd. Problem polega na tym, że opracowane przepisy zawierają błąd. W konsekwencji większość rodziców od 25 maja traci prawo do zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy. Jest problem z rozporządzeniem

Na mocy rozporządzenia wydłużono prawo do zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8. roku życia, jeśli nie chcą skorzystać z opieki w żłobkach i przedszkolach. Problem w tym, że tarcza 3.0, która jest ustawą, powiązała prawo do zasiłku opiekuńczego z otwarciem żłobków i przedszkoli - zwraca uwagę serwis money.pl. A ustawa obowiązuje przed rozporządzeniem.

Pięciu producentów samochodów wydłuża gwarancję. Twoje auto też może być objęte programemPięciu producentów samochodów wydłuża gwarancję. Twoje auto też może być objęte programemCzytaj dalej

Zasiłek bez podstawy prawnej

Przepisy powinny zostać szybko poprawione, ponieważ od 25 maja rodzice tracą prawo do zasiłku. Nowelizacja specustawy weszła w życie w poniedziałek 25 maja. Rodzice dzieci do 8. roku życia nie będą mogli pobierać zasiłku opiekuńczego na dziecko, jeśli placówki oświaty będą otwarte, a rodzice jednak zdecydują, że sami będą opiekować się dziećmi.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Wyciekło nagranie policji, które nie miało ujrzeć światła dziennego. Sprawą zajmie się prokuratura

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniało w kwietniu, że wydłużono możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 14 czerwca. “Będzie on przyznawany na dotychczasowych zasadach”. Miało to dotyczyć także rodziców, którzy mimo otwarcia placówek podjęli decyzję o osobistej opiece.

Media huczą o maseczkach, więc nikt nie zwrócił uwagi. Rząd cichcem wprowadza zmiany obostrzeń w sklepachMedia huczą o maseczkach, więc nikt nie zwrócił uwagi. Rząd cichcem wprowadza zmiany obostrzeń w sklepachCzytaj dalej

Czekając na przepisy i zasiłek

A problem pojawił się już na etapie prac legislacyjnych, o czym alarmował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Wygląda na to, że przepisy będą musiały zostać zmienione w ekspresowym tempie, tak, aby mogły być przyznawane zasiłki także po 25 maja.

- Trwają prace legislacyjne nad uprawnieniami do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jeżeli ubezpieczony wystąpi z wnioskiem o niego za okres po 24 maja z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat ośmiu, które nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, to wniosek taki zostanie po wejściu w życie projektowanych przepisów rozpatrzony przez ZUS - mówi na łamach “Rzeczpospolitej” rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zostało już tylko kilka godzin. Za chwilę Szumowski ogłosi na co czekali wszyscy. Co dalej z maseczkami?
  2. Rząd obniży wypłaty Polaków, aby ratować gospodarkę? Związkowcy oburzeni
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nowa wiadomość z Chin. Chodzi o pochodzenie zakażeń, ujawnili dane
6 tys. samochodów 4 marek musi pilnie trafić do warsztatu. Sprawdź pocztę, także mogłeś otrzymać wezwanie6 tys. samochodów 4 marek musi pilnie trafić do warsztatu. Sprawdź pocztę, także mogłeś otrzymać wezwanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News