BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kolejna grupa osób otrzyma zasiłek. Ponad tysiąc złotych do ręki

8 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Zasiłek dla rolników i ich rodzin przebywających na kwarantannie to kolejna propozycja rządu w ramach nowego pakietu ustaw nazywanego drugą tarczą antykryzysową.

Zasiłek dla rolników objętych kwarantanną

We wtorek rząd zaprezentował nowe rozwiązania uzupełniające tarczę antykryzysową, która ma zniwelować negatywne efekty dla polskiej gospodarki wywołane epidemią. Jedną z propozycji jest zasiłek dla rolników, którzy ponieśli straty w związku z koronawirusem.

Rolnicy, którzy zostali objęci przymusową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją ze względu na koronawirusa, mogą liczyć na zasiłek w wysokości 50 proc. gwarantowanej minimalnej płacy w kraju - podaje biznes.radiozet.pl. W 2020 roku wynagrodzenie minimalne wynosi 2600 brutto, co oznacza, że zasiłek wynosiłby 1300 zł brutto.

Wcześniejszy zasiłek dla rolników śmiesznie niski

Przypomnijmy, że pod koniec zeszłego miesiąca minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wydał rozporządzenie, że rolnikom zakażonym koronawirusem będzie przysługiwał zasiłek w kwocie 210 zł na osobę. Takie świadczenie zostało ustalone na okres 14 dni, co - jak podkreśla serwis - oznacza, że na jeden dzień rolnik, których zachorował, dostanie 15 zł.

Oprócz specjalnego zasiłku w nowym pakiecie ustaw pojawią się także rozwiązania umożliwiające przedsiębiorcom działającym w branży rolno-spożywczej na zachowanie ciągłości działania na różnych etapach produkcji i dystrybucji. Rząd chce też uprościć procedury w realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Łatwiej załatwisz sprawy urzędowe

Nowelizacja zakłada zniesienie obowiązku osobistego stawiennictwa wnioskodawców i uczestników, co ułatwi załatwianie spraw urzędowych. Dzięki zmianom możliwe będzie przywrócenie spraw, w których nie spełniono warunków, nie dotrzymano terminów lub nie wykonano obowiązków związanych z epidemią.

Przypomnijmy, że wcześniej w ramach tarczy antykryzysowej rolnicy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego za drugi kwartał tego roku. Obowiązują ich też te same rozwiązania pomocowe, co przedsiębiorców z innych sektorów.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >