BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kolejna grupa osób otrzyma zasiłek. Ponad tysiąc złotych do ręki
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:03

Kolejna grupa osób otrzyma zasiłek. Ponad tysiąc złotych do ręki

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zasiłek dla rolników objętych kwarantanną

We wtorek rząd zaprezentował nowe rozwiązania uzupełniające tarczę antykryzysową, która ma zniwelować negatywne efekty dla polskiej gospodarki wywołane epidemią. Jedną z propozycji jest zasiłek dla rolników, którzy ponieśli straty w związku z koronawirusem.

Rolnicy, którzy zostali objęci przymusową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją ze względu na koronawirusa, mogą liczyć na zasiłek w wysokości 50 proc. gwarantowanej minimalnej płacy w kraju - podaje biznes.radiozet.pl. W 2020 roku wynagrodzenie minimalne wynosi 2600 brutto, co oznacza, że zasiłek wynosiłby 1300 zł brutto.

Wcześniejszy zasiłek dla rolników śmiesznie niski

Przypomnijmy, że pod koniec zeszłego miesiąca minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wydał rozporządzenie, że rolnikom zakażonym koronawirusem będzie przysługiwał zasiłek w kwocie 210 zł na osobę. Takie świadczenie zostało ustalone na okres 14 dni, co - jak podkreśla serwis - oznacza, że na jeden dzień rolnik, których zachorował, dostanie 15 zł.

Oprócz specjalnego zasiłku w nowym pakiecie ustaw pojawią się także rozwiązania umożliwiające przedsiębiorcom działającym w branży rolno-spożywczej na zachowanie ciągłości działania na różnych etapach produkcji i dystrybucji. Rząd chce też uprościć procedury w realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Łatwiej załatwisz sprawy urzędowe

Nowelizacja zakłada zniesienie obowiązku osobistego stawiennictwa wnioskodawców i uczestników, co ułatwi załatwianie spraw urzędowych. Dzięki zmianom możliwe będzie przywrócenie spraw, w których nie spełniono warunków, nie dotrzymano terminów lub nie wykonano obowiązków związanych z epidemią.

Przypomnijmy, że wcześniej w ramach tarczy antykryzysowej rolnicy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego za drugi kwartał tego roku. Obowiązują ich też te same rozwiązania pomocowe, co przedsiębiorców z innych sektorów.