zarobki
Pixabay/mikegi
Autor Radosław Święcki - 27 Lutego 2020

Więcej niż 1/3 Polaków kłamie rodzinie o zarobkach. Co trzeci okłamuje drugą połówkę

Zarobki to w wielu polskich rodzinach temat tabu. Potwierdzają to badania portalu interviewme.pl według których co trzeci z nas okłamuje swoją rodzinę w kwestii swojego wynagrodzenia.

Zarobki to wciąż bardzo delikatny temat, który niechętnie poruszamy nawet w rozmowie z najbliższymi. Badanie portalu interviewme.pl pokazuje, że 37 proc. Polaków okłamuje swoją rodzinę w kwestii swoich zarobków. Więcej, bo ponad 40 proc. respondentów przyznaje, że źle się czuje rozmawiając z najbliższymi o pieniądzach. Z kolei niemal połowa ankietowanych (46 proc.) nie kryje, że źle by się czuła, gdyby musiała poinformować rodzinę o swoim zadłużeniu.

Dziennikarz RMF FM: Teresa Czerwińska, była minister finansów, wywalczyła wysokie, europejskie stanowiskoDziennikarz RMF FM: Teresa Czerwińska, była minister finansów, wywalczyła wysokie, europejskie stanowiskoCzytaj dalej

- W kwestii otwartości na rozmowy o pieniądzach wciąż jest wiele do zrobienia. Zwłaszcza że wielu z naszych ankietowanych przyznało się, że zdarza im się kłamać na temat swoich pensji i oszczędności i to najbliższym — rodzinie i partnerom - komentuje wyniki badania Marta Rojewska, ekspertka kariery serwisu InterviewMe i autorka badania.

W badaniu przyjrzano się również kwestii finansów w związkach. Okazuje się, że 30 proc. respondentów okłamuje swojego partnera lub partnerkę w kwestii wysokości swojego wynagrodzenia. Nieco więcej, bo 31 proc. ankietowanych przyznaje, że ma oszczędności o których nie mówi swojej drugiej połówce.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Zarobki tematem tabu wśród znajomych

Badanie pokazuje również, że niechętnie rozmawiamy o swoich finansach ze znajomymi. Przyznaje się do tego połowa uczestników sondażu. Ponadto lubimy otaczać się osobami, które zarabiają mniej więcej tyle samo co my. 30 proc. ankietowanych twierdzi, że nie chce, by ich przyjaciele zarabiali mniej, zaś 15 proc. przyznaje, że wolałoby nie spotykać się z ludźmi, którzy zarabiają więcej.

Jak wygląda kwestia rozmów o pieniądzach z kolegami z pracy? Z badania wynika, że ponad połowa polskich pracowników (53 proc.) przyznaje, że nie chce podawać wysokości swojej pensji współpracownikom. Co ciekawe, 35 proc. badanych nie kryje, że chciałoby wiedzieć, ile zarabiają ich koledzy z pracy.

W badaniu poruszono również kwestię pożyczania pieniędzy. Co piąty respondent (21 proc.) przyznał, że w przeszłości pożyczył pieniądze od kolegów, ale ich nie oddał. Niemal dwie trzecie ankietowanych (66 proc.) znalazło się w odwrotnej sytuacji.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News