Lekarze zarabiają rekordowo w zadłużonych szpitalach
Pixnio
Autor Kasper Starużyk - 22 Grudnia 2019

Kosmicznie wysokie pensje lekarzy w zadłużonych szpitalach. Zarabiają tam krocie

Zarobki niektórych lekarzy w szpitalach borykających się z olbrzymim zadłużeniem przyprawiają o zawrót głowy. Zdecydowanie najbardziej paradoksalna sytuacja ma miejsce w Poznańskim szpitalu na ul. Lutyckiej, o którym pisze money.pl. Okazuję się bowiem, że jeden z kardiologów zarobił w tym szpitalu 750 tys. zł w ciągu roku. Nie jest to jednak przypadek odosobniony. Również powody takich zarobków nie są jednoznaczne.

Sprawa jest dość poważna, ze względu na niemożność wyjścia szpitali z zadłużenia przy tak wielkich wypłatach dla lekarzy. Sytuacja jest jednak dużo bardziej skomplikowana, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Wszystko dlatego, że lekarz muszą pracować zdecydowanie ponad etat, z powodu braku rąk do pracy.

Zarobki lekarzy w setkach tysięcy

Ustalenia dziennikarzy, na które powołuje się money.pl dowodzą, że kardiolog, który zarobił tak dużo pieniędzy w poznańskim szpitalu wykonał 489 zabiegów, 66 dyżurów na oddziałach szpitalnych i 275 dyżurów w poradni. Oznacza to, że dyżur miał on mniej więcej 2-3 razy w tygodniu. Dodatkowym powodem, dla którego lekarz mógł zarobić tak dużo pieniędzy jest jego rodzaj umowy, a mianowicie praca na kontrakcie, która pozwala wynegocjować dużo lepsze warunki umowy. Lekarze zatrudnieni na etatach często nie mają aż takich możliwości.

Inne przykłady podawane przez money.pl, to lekarz z Kalisza, który w ciągu roku zarobił 600 tys. zł, a także lekarz który w ratownictwie medycznym zarobił na kontrakcie 160 tys. zł, podczas gdy na etacie jedynie 63 tys. zł.

Przez 500 plus zabrakło pieniędzy. Od stycznia zabiorą im pieniądze, a to pewnie nie koniecPrzez 500 plus zabrakło pieniędzy. Od stycznia zabiorą im pieniądze, a to pewnie nie koniecCzytaj dalej

Kwestia wysokich zarobków w szpitalach

Fakt wytężonej pracy lekarzy nie jest powiązany jednak tylko z chęcią dużego zarobku. Szpitale mają bowiem problem ze znalezieniem lekarzy, którzy mogli by w nich pracować. Co za tym idzie, lekarze muszą często pracować zdecyodwanie ponad etat, bo nie mają innego wyboru. Nie tłumaczy to oczwyście jednak do końca tak wysokich pensji.

W oświadczniu poznańskiego szpitala podano, że lekarz na etacie zarabia w placówce 15 tys. zł brutto, co daje 163 tys. zł rocznie. Oznacza to, że rozbieżność między zarobkami lekarzy na etacie a tych na kontraktach, jak jest to w przypadku opisanego kardiologa, jest ogromna. Na pytanie dziennikarzy o to, dlaczego rekordzista zarabia tak duże pieniądze, szpital nie odpowiedział - pisze money.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fakt, o którym rząd milczy, w kontekście wzrostu emerytur. Najubożsi emeryci zostaną najbardziej pokrzywdzeni
  2. 13-latka zaczęła zażywać tabletki antykoncepcyjne. Mama dziewczyny o wszystkim wiedziała
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News