BiznesINFO.pl
Zakupy w internecie

Pxhere CC0

Już wiemy, w jakich sklepach internetowych Polacy robią zakupy najczęściej. Lidera dobrze znasz

23 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zakupy w internecie to nieocenione rozwiązanie w coraz bardziej scyfryzowanej rzeczywistości. Na popularyzację zakupów online miała dodatkowo wpływ pandemia koronawirusa. Który sklep internetowy jest obecnie najczęściej wybierany przez Polaków?

Zakupy przenoszą się do internetu. Lider jest niekwestionowany

Agencja Inquiry postanowiła zbadać, w których sklepach internetowych Polacy najczęściej robią zakupy. Powodem pochylenia się nad nawykami zakupowymi obywateli jest pandemia koronawirusa, w trakcie której zdecydowanie ograniczono możliwości nabywania artykułów stacjonarnie. Przez wiele tygodni jedyną formą kompletowania zakupów były sklepy online.

Liderem na internetowym rynku zakupowym pozostaje Allegro. Jest to największa platforma e-commerce w Polsce, w której zakupy robi 53 proc. uczestników badania Inquiry. Na Allegro można wziąć udział w aukcjach i zakupić produkty od największych światowych koncernów. Tym, co wyróżnia Allegro na tle innych sklepów internetowych są darmowe dostawy w ramach miesięcznego abonamentu. Business Insider Polska podaje, że już niedługo spółka wkroczy na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Coraz większa konkurencja na internetowym rynku zakupów

Na drugim miejscu rankingu znalazł się portal Olx. Przewaga, którą ma nad nim Allegro jest jednak ogromna - zakupy na Olx deklaruje 13 proc. respondentów. Olx to największy serwis z ogłoszeniami w Polsce. Można na nim znaleźć oferty sprzedaży zarówno produktów, jak i usług. Niewiele mniej ankietowanych (12 proc.) twierdzi, że dokonuje zakupów w internetowym sklepie Rossmann. Jest to największa drogeria online w Polsce, która umożliwia zamawianie zakupów do sklepu stacjonarnego lub bezpośrednio do domu.

Tuż za podium uplasowały się ex aequo dwie spółki - Ali Express i Empik. Zakupy na tych portalach deklaruje 4 proc. ankietowanych. Ali Express to chiński serwis sprzedaży detalicznej. Dostawy na Ali Express realizują przede wszystkim małe lub średnie przedsiębiorstwa z Chin, z czego wynika dłuższy czas oczekiwania na zakupy. Z kolei Empik to jedyny w całym rankingu Inquiry serwis, który oferuje produkty z takich kategorii jak książki, muzyka czy artykuły papiernicze. Od września Empik rozszerzył swoje usługi o dostawy do Paczkomatów.

Pierwszą dziesiątkę zamykają sklepy, które stawiają na sprzedaż stacjonarną

Dalsze miejsca rankingu należą do firm, które kojarzą się klientom przede wszystkim ze sklepami stacjonarnymi. Na szóstym miejscu plasuje się lidl-sklep.pl, w którym zakupy robi 7 proc. uczestników badania. W ramach zakupów online Lidl oferuje artykuły przemysłowe, AGD, RTV i ubrania. W sklepie internetowym klienci nie znajdą jednak żywności.

Następne lokaty przypadły dwóm firmom - mediaexpert.pl i Zalando (po 5 proc.). Media Expert okazuje się być zatem najpopularniejszym internetowym sklepem ze sprzętem RTV i AGD. Z kolei Zalando to jedyny serwis odzieżowo-obuwniczy, który widnieje w zestawieniu. Co ciekawe, od początku października na platformie można dokonać zakupu także produktów używanych.

Na końcu stawki znalazły się z kolei castorama.pl i mediamarkt.pl (4 proc.). Castorama oferuje zamawianie produktów online, po czym dostarcza zakupy do sklepu stacjonarnego lub do domu klienta. Na podobną strategię stawia drugi reprezentant branży RTV i AGD w rankingu - Media Markt.

Tagi:

zakupy

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Ptasie Mleczko lżejsze. Lotto Wedel szuka oszczędności

Czytaj więcej >

Handel

Jedna z najstarszych wrocławskich piekarni zakończyła działalność. Dla właściciela była drugim domem

Czytaj więcej >
sklep

Handel

Koniec wieloletniego sporu w znanej sieci handlowej. Właściciele się porozumieli

Czytaj więcej >
Warszawa, korek, samochody, pixabay

Handel

Szokujące dane. Ogromna liczba Polaków planuje kupić samochód w 2023 roku

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

W 2022 roku Polska sprzedała rekordową ilość żywności

Czytaj więcej >

Handel

Duże zainteresowanie artykułami używanymi. Handel kwitnie zwłaszcza w internecie

Czytaj więcej >