Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szykuje się poważne łagodzenie obostrzeń. Jeden z zakazów mniej restrykcyjny, wielu czekało na zmianę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 18.09.2020 02:00

Szykuje się poważne łagodzenie obostrzeń. Jeden z zakazów mniej restrykcyjny, wielu czekało na zmianę

Zakaz lotów nie będzie już tak restrykcyjny, rząd łagodzi obostrzenia.
unsplash/Ryoji Iwata

Zakaz lotów pozostaje, jednak obostrzenia zostały złagodzone

Jak podaje Gazeta Prawna, w środę weszły w życie nowe, złagodzone obostrzenia dotyczące podróży lotniczych do i z krajów z dużym przyrostem zakażeń koronawirusem. Tym razem nie przygotowano listy krajów, w przypadku których obowiązuje zakaz lotów, a jedynie podano ogólne wytyczne. Zawieszone zostały połączenia lotnicze do krajów, w których wskaźnik zakażeń w okresie ostatnich 14 tygodni przekroczył 90 na 100 tys. mieszkańców. To, czy zakaz obowiązuje w przypadku danego kraju, trzeba będzie zatem ustalać na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Póki co "na liście" pozostaną kraje takie jak Francja (ze współczynnikiem powyżej 150), Hiszpania czy Czarnogóra, zniknie z niej za to Malta, Rumunia czy Indie. Wynika to z faktu, że poprzednie limity - wskaźnik zakażeń na poziomie 60 na 10 tys. mieszkańców - były bardziej restrykcyjne niż aktualne. 

Zakaz lotów i obostrzenia zastępują powszechną kwarantannę dla podróżnych

Gazeta Prawna zwraca uwagę na fakt, że wprowadzając nowe regulacje dotyczące zakazu lotów do niektórych krajów z dużym przyrostem zakażeń, rząd nie stosuje się do rekomendacji unijnych, zgodnie z którymi dąży się do zastąpienia zakazów transportowo-komunikacyjnych obostrzeniami takimi jak obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla podróżnych wracających z terenów o podwyższonym ryzyku zakażenia lub "wylegitymowania się" negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Wcielenie w życie rekomendacji Komisji Europejskiej wymagałoby jednak rozbudowanej kontroli granicznej, co doprowadziłoby do komplikacji takich jak zmniejszenie przepustowości portów lotniczych. Warto jednak zaznaczyć, że zakaz lotów da się obejść. Taką możliwość stwarzają np. loty z przesiadką. W rozmowie z Gazetą Prawną wiceminister infrastruktury Marcin Horała nie wyklucza dalszego łagodzenia obostrzeń, które mogłoby objąć zniesienia zakazu lotów w przypadku krajów o wzmożonym ryzyku zakażenia, które zagwarantują, że na pokład samolotu wpuszczane będą tylko osoby wolne od koronawirusa.