BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 28.09.2020. Mazowiecki Urzad Wojewodzki w Warszawie. Wydzial Spraw Cudzoziemcow. N/z tlum interesantow.

EastNews/Piotr Molecki

Zakaz handlu do całkowitego zniesienia. Przeciwnych ograniczeniom jest już ponad co drugi Polak

14 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Rośnie grupa Polaków sprzeciwiających się zakazowi handlu w niedzielę. Z sondażu CBRE do którego dotarła "Rzeczpospolita" wynika, że aż 55 proc. Polaków uważa, iż obowiązująca od trzech lat regulacja powinna zostać zniesiona. To o 4 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Tymczasem planowane są rozwiązania zaostrzające zakaz niedzielnego handlu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 55 proc. Polaków sprzeciwia się zakazowi handlu w niedzielę

  • Ilu respondentów opowiada się za utrzymaniem regulacji

  • Czy rząd zaostrzy niedzielny zakaz handlu

Zakaz handlu w niedzielę. Rośnie grupa przeciwników regulacji

Rośnie grupa Polaków sprzeciwiającą się zakazowi handlu w niedzielę. Jak wynika z badania CBRE do którego dodarła "Rzeczpospolita", aż 55 proc. ankietowanych ma dość zakazu i uważa, że możliwość zrobienia zakupów powinna istnieć każdego dnia. To o 4 pkt proc. więcej niż w poprzedniej edycji badania.

Utrzymania wprowadzonej ponad trzy lata temu regulacji chce co trzeci Polak, zaś 12 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Największa grupa przeciwników niedzielnego zakazu handlu to mieszkańcy największych aglomeracji (64 proc.). Wśród mieszkańców wsi zniesienia zakazu handlu w ostatnim dniu tygodnia chce 48 proc. badanych.

Przypomnijmy, że ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę wprowadzono wiosną 2018 roku. Początkowo mieliśmy do czynienia z faktycznym ograniczeniem handlu, gdyż od marca do grudnia tamtego roku sklepy były czynne w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, zaś przez cały 2019 roku tylko w ostatnią. Od 2020 roku przewidziano jedynie siedem niedziel handlowych w roku (w tym roku pozostały już tylko trzy - w ostatnią niedzielę wakacji, a także w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od początku funkcjonowania regulacji część sieci handlowych podjęła próby jej obejścia, najczęściej ubiegając się o status placówki pocztowej, co w praktyce oznacza, że nie brakuje miejsc w których Polacy mogą się w niedziele zaopatrzyć.

Będzie zaostrzenie zakazu?

Nie uszło to uwadze pomysłodawcom zakazu handlu w niedzielę, czyli "Solidarności". Były szef Związku, a obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek zapowiedział pod koniec maja zaostrzenie przepisów w sprawie zakazu niedzielnego handlu. Z informacji przekazanych przez "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że działalność w niedzielę miałyby prowadzić jedynie placówki, których przeważającym zajęciem są usługi pocztowe.

Na początku czerwca redakcja Biznes Info zapytała Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii czy rząd ma plany zaostrzenia zakazu handlu w niedzielę w związku z obchodzeniem go przez poszczególne sieci.

W chwili obecnej w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii nie są prowadzone prace zmierzające do dokonania zmian w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2021 r. poz. 936) - w kierunku, o którym mowa w zapytaniu - czytamy w komentarzu przekazanemu naszej redakcji przez Biuro Komunikacji resortu rozwoju, pracy i technologii.

Natomiast organem uprawnionym do nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy, zgodnie z ustawą z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1251) - dodał resort.

Tymczasem 27 lipca, czyli już za niecałe dwa tygodnie wyrok w sprawie ustawy o zakazie handlu ma wydać Trybunał Konstytucyjny. Skargę w sprawie tej regulacji złożyła w 2018 roku Konfederacja Lewiatan.

Badanie w sprawie zakazu handlu w niedzielę przeprowadzono na panelu Ariadna na próbie 1100 dorosłych Polaków.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

zakaz handlu

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Nowe problemy. W sklepach zabraknie kolejnego produktu

Czytaj więcej >