BiznesINFO.pl
Będzie uszczelnienie niedzielnego zakazu handlu?

pixabay.com

Zakaz handlu blokuje zakupy w niedzielę. Obecna z zakazem, ale część marketów się wyłamała

6 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Zakaz handlu w niedzielę powoli staje się martwym przepisem. Choć jeszcze nie wszystkie sklepy zdecydowały się na odważny krok ominięcia zakazu handlu, ich grono wciąż się powiększa.

Z tego artykuły dowiesz się:

  • Jaka jest historia omijania niedzielnego zakazu handlu

  • Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę niehandlową

  • Co o omijaniu przepisów mówią eksperci

Zakaz handlu pokonały sklepy Żabka

Zakaz handlu w niedzielę został uchwalony w Polsce w 2018 r. Przepisy, które obowiązują do dziś, pozwalają na funkcjonowanie w tym dniu m.in.: placówkom pocztowym, kwiaciarniom, stacjom benzynowym oraz tym sklepom, za których ladą stanie właściciel.

Żabka bardzo szybko ominęła niedzielny zakaz handlu i przekształciła się w placówkę pocztową. Biuro prasowe Żabki informowało, że przekształcenie w placówki pocztowe to wynik rozszerzenia umowy z operatorem zawartej już w 2012 r.

Z franczyzobiorcami Żabki próbowała walczyć Państwowa Inspekcja Pracy. PIP podnosiła, że właściciele sklepów Żabka nie mogą ich otwierać w niedzielę i podawać się za placówki pocztowe. Franczyzobiorcy udawali się do sądów, gdzie wygrywali procesy.

Jednolita linia orzecznicza sądów otworzyła furtkę także innym sklepom. W 2019 r. placówkami pocztowymi stały się sieci sklepów grupy Eurocash, czyli ABC, Lewiatan, Groszek, Delikatesy Centrum i Euro Sklep.

Zakaz handlu coraz częściej martwym przepisem

W ostatnim czasie pojawiła się informacja, że placówkami pocztowymi zostały także sklepy sieci Kaufland. Choć sklep może funkcjonować w ten sposób od końca maja, jeszcze nie zdecydował się na otwarcie placówek.

Zakupy zrobimy także w niektórych placówkach InterMarche oraz PoloMarket. W przypadku tej pierwszej sieci, do grona otwartych w niedzielę dołączył sklep w Głogowie. Według informacji opublikowanej w mediach społecznościowych, InterMarche w Głogowie będzie funkcjonować jako placówka pocztowa.

Przedstawiciele związków zawodowych apelują o uszczelnienie luki prawnej występującej w ustawie. Co więcej, podkreślają że zagraniczne spółki nie szanują polskiego prawa i próbują zrobić wszystko, aby je ominąć.

Z kolei prawnicy przywołują orzeczenie Sądu Najwyższego, które obala twierdzenie PIP-u o tym, że poza wpisem REGON liczy się także asortyment sprzedawany w sklepie. SN stwierdził, że znaczenie ma tylko wpis REGON. Jednocześnie prawnicy przestrzegają swoich klientów przed kłamaniem w rejestrze, ponieważ grożą za to surowe kary.

Przypomnijmy, że w tę niedzielę również nie zrobimy zakupów w wielkich supermarketach. W ciągu całego roku przypada siedem niedziel handlowych. Na kolejną będziemy musieli poczekać do 27 czerwca, a następnie do 29 sierpnia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Handel

Regionalne pieczywo w Lidlu. Sieć nawiązała współpracę z miejscowymi dostawcami

Czytaj więcej >
Audi przejęcie akcji

Handel

Audi może wkrótce zmienić właściciela. Jeden z koncernów chce wykupić wszystkie akcje niemieckiego giganta

Czytaj więcej >
Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >