Zakaz palenia węgla
Pixabay/Bru-nO
Autor Maria Glinka - 28 Września 2020

Kolejne województwo zakaże palenia w kominku. Szykuje się trudna zima

Zakaz palenia w kominkach to jedno z głównych ograniczeń, na które decydują się ostatnio władze poszczególnych regionów. Po Mazowszu i Małopolsce przyszedł czas na Pomorze. Tamtejsi rządzący przyjęli uchwałę, która wprowadza obowiązek podłączenia do ciepłowni i wymiany kotła na niskoemisyjny. Procedura jest rozłożona w czasie w zależności od rodzaju urządzenia.

Zakaz palenia w kominkach dla mieszkańców miast i wsi

Radni sejmiku województwa pomorskiego niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę o zakazie palenia w kominkach. Na mocy nowych zapisów mieszkańcy, którzy obecnie ogrzewają domy kotłami CO lub piecami napędzanymi paliwami stałymi, muszą podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Jeżeli obywatele nie mają takiej możliwości, to w kominkach mogą palić tylko gaz lub lekki olej opałowy.

Zakaz dotyczy nie tylko mieszkańców miast, ale i wsi. Uchwała doprecyzowuje, że ci obywatele nie są zobligowani do korzystania z gminnych sieci gazowych. Mimo tego ciąży na ich obowiązek wymiany źródła ciepła na bardziej nowoczesne i ekologiczne.

Od 15 października tysiące Polaków mogą liczyć na kolejny prezent od ZUS. Składki nie będą tak bolesneOd 15 października tysiące Polaków mogą liczyć na kolejny prezent od ZUS. Składki nie będą tak bolesneCzytaj dalej

Zakaz palenia węgla rozłożony w czasie

Najnowsza uchwała podjęta w województwie pomorskim wprowadza zakaz spalania węgla brunatnego, kamiennego (o uziarnieniu mniejszym niż 3mm), mułów, flotokoncentratów oraz biomasy (o wilgotności powyżej 20 proc.).

Kiedy należy wymienić źródło ciepła? Dokument zakłada kilka tur, dzięki czemu niektórzy obywatele będą mieli więcej czasu na przygotowanie się do nieuchronnego zakazu. Portal money.pl podaje, że z urządzeń klasy 5. (najwyższej) można korzystać do lipca 2035 r. Krótszy termin wyznaczono dla posiadaczy sprzętu klasy 3. i 4. - październik 2026 r. Właściciele kotłów o niższej klasie muszą liczyć się z koniecznością wymiany źródła ciepła do września 2024 r.

Auchan wprowadza nowe oznaczenia produktów. Wszystko dla wygody klientówAuchan wprowadza nowe oznaczenia produktów. Wszystko dla wygody klientówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Dokładnie sprawdzili, w których sklepach jest najtaniej. Różnice są gigantyczne
2. Serce 17-latka przestało bić na 20 minut. Opowiedział co zobaczył po drugiej stronie
3. Umowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniej

Zakaz nie tylko na Pomorzu. Walka ze smogiem trwa

"Co ważne, jeżeli w domu mamy kominek, który nie jest głównym źródłem ogrzewania, nie trzeba z niego rezygnować. Przestarzałe wkłady warto wymienić na nowoczesne, ekologiczne", czytamy w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie pomorskiego sejmiku. Wprowadzając zakaz, rządzący chcą skłonić obywateli do sporadycznego korzystania z kominków i poprawić jakość powietrza.

Uchwała przyjęta na Pomorzu to już trzeci regionalny dokument antysmogowy w Polsce. Na wprowadzenie zakazu palenia w kominkach zdecydowały się także Mazowsze i Małopolska. Jednak w przypadku tych dwóch województw zakaz palenia w kominkach ma obowiązywać w tzw. dni smogowe. Wyjątkiem od tego zakazu jest sytuacja, gdy kominek stanowi jedyne źródło ogrzewania budynku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Papier toaletowy, makaron i ryż znowu znikają z półek. W Polsce również padają niepokojące rekordy zakażeń, co dalej?
  2. Dziwne zdarzenie na warszawskiej "Patelni". Wszystko się nagrało
  3. Z kupnem mieszkania jeszcze się wstrzymaj. Niebawem będą aż 30 proc. tańsze
  4. Po 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył Pocztę
  5. Kontrole w sklepach, możesz zdziwić się na zakupach. Inspekcja powołuje się na jeden przepis
  6. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku
Umowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniejUmowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniejCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News