Nowy zakaz w sklepach
Unsplash/Adrien Delforge
Autor Maria Glinka - 25 Sierpnia 2020

W tym roku może wejść nowy zakaz. Jednak wielu Polaków z pewnością on ucieszy

Do Senatu trafiła petycja w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb. Autorzy inicjatywy podkreślają, że czas ukrócić okrutne praktyki względem zwierząt. Pod pismem podpisały się już dziesiątki tysięcy osób.

Nowy zakaz na horyzoncie

Zakaz sprzedaży żywych ryb to postulat Stowarzyszenia "Otwarte Klatki", pod którym podpisało się już ponad 42 tys. osób. Inicjatorzy zakazu chcą w ten sposób zwrócić uwagę polityków na niegodziwe warunki, w których żyją zwierzęta. W petycji przesłanej do Kancelarii Senatu znalazł się zapis, który sugeruje wyeliminowanie żywych karpii z hipermarketów. W oficjalnym piśmie czytamy, że ryby "trzymane są w straszliwych warunkach, upchnięte jedne na drugich w ciasnych pojemnikach z brudną wodą".

Wśród argumentów za wprowadzeniem nowego zakazu pojawiło się orzecznictwo Sądu Najwyższego i Ustawa o ochronie zwierząt. Autorzy twierdzą, że nieodpowiednie warunki przechowywania ryb w trakcie transportu i sprzedaży są oznaką znęcania się nad zwierzętami.

Czy Senat poprze zakaz sprzedaży żywych ryb?

Inicjatorzy podnoszą, że "na co dzień nie kupujemy przecież w sklepach żywych kurczaków, łososi czy krewetek", dlaczego więc nie wprowadzić zakazu sprzedaży żywych ryb? Wyliczenia nie pozostawiają wątpliwości - na Święta Bożego Narodzenia zabija się rocznie ok. 15 tys. ze wszystkich 20 tys. hodowanych ryb. "Z tego widać, jak wielki jest to problem i ilu istot dotyka z tego powodu cierpienie. Zakończmy tą wieloletnią męczarnię żywych ryb, sprzedawanych przy drogach i marketach w foliowych workach, które nierzadko duszą się godzinami" - apelują pomysłodawcy nowego zakazu. Czy zostanie wprowadzony? Decyzja zależy od przychylności Sejmu i Senatu.

Petycje umożliwiają obywatelom bezpośrednią partycypację w procesie sprawowania władzy. W ramach tej inicjatywy można indywidualne bądź zbiorowo przedstawiać postulaty, propozycje i wnioski w sprawie palących problemów życia publicznego i zmian w prawie.

<

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News