Zakaz lotów obejmie 9 państw
Flickr/Nic Redhead
Autor Radosław Święcki - 9 Grudnia 2020

Stało się, musimy być gotowi na kolejny zakaz. A branża przyjmuje cios za ciosem

Odzwyczailiśmy się nieco od nowych zakazów wprowadzanych w związku z pandemią, tymczasem we wtorek w Dzienniku Ustaw pojawiło się rządowe rozporządzenie dotyczące zakazu lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym. Zakaz wchodzi w życie w środę i obejmie dziewięć państw.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Do kiedy będzie obowiązywał zakaz lotów
 • Jakie państwa zakaz lotów obejmie
 • Jakie przewidziano wyjątki dot. zakazu lotów

Zakaz lotów do końca roku

Odzwyczailiśmy się nieco od nowych zakazów wprowadzonych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa, tymczasem wczoraj w Dzienniku Ustaw opublikowano rządowe rozporządzenie dotyczące zakazu w międzynarodowym ruchu lotniczym. Zakaz wchodzi w życie w środę 9 grudnia, czyli w dniu dzisiejszym, co oznacza, że dotychczasowe rozporządzenie w sprawie zakazu lotów utraciło ważność we wtorek. Aktualny zakaz lotów będzie obowiązywał do 31 grudnia.

Resort wydał pilny komunikat o 500 plus. Chodzi o zawieszenie programuResort wydał pilny komunikat o 500 plus. Chodzi o zawieszenie programuCzytaj dalej

Projekt rozporządzenia w sprawie zakazu w ruchu lotniczym jak przypomina TVN 24 Biznes został przyjęty przez Radę Ministrów w trybie obiegowym w miniony poniedziałek.

Rozporządzenie, jak podaje Polska Agencja Prasowa zakłada, że od 9 grudnia do końca 2020 roku zostanie wprowadzony zakaz lądowania na polskich lotniskach i lądowiskach wpisanych do odpowiednich ewidencji samolotów wykonujących loty międzynarodowe. Chodzi jednak o te z lotnisk, które są położone na terytorium państw o współczynniku 440 zachorowań na 100 tys. mieszkańców w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19.

Zakaz będzie dotyczył lotnisk położonych na terytorium: Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego, Republiki Armenii, Republiki Kosowa, Republiki Macedonii Północnej i Republiki Serbii.

Rząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanieRząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanieCzytaj dalej

Zakaz jak podaje TVN 24 Biznes będzie również dotyczył Stanów Zjednoczonych Ameryki. Od tego zakazu są jednak dwa wyjątki - mowa tutaj o lotniskach położonych na terytorium dwóch konkretnych stanów, a chodzi mianowicie o Illinois i Nowy Jork.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Czarnek pisał list do Rydzyka. Wielce Czcigodny Ojcze Dyrektorze
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Jakie wyjątki?

Poza wspomnianymi stanami z zakazu wyłączone są również państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz - w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki - wspomniane stany Illinois i Nowy Jork.

Wielki bank poczynił szokujące prognozy na nadchodzący rok. Okażą się prawdziwe?Wielki bank poczynił szokujące prognozy na nadchodzący rok. Okażą się prawdziwe?Czytaj dalej

Zakaz lotów międzynarodowych, jak zauważa PAP, nie będzie stosowany także do części samolotów. Na liście znajdują się maszyny wykonujące rejsy międzynarodowe m.in. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów; za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego; realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r.; wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Mało odstępstw od zakazu? Jest kolejny wyjątek. W Polsce będą mogły również lądować samoloty startujące „z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2”.

Już jest, pierwsza osoba zaszczepiona. 90-latka przekazała ważny apelJuż jest, pierwsza osoba zaszczepiona. 90-latka przekazała ważny apelCzytaj dalej

Przedłużenie zakazu lotów to bez wątpienia kolejna w ostatnim czasie zła wiadomość dla branży lotniczej. O jej trudnej sytuacji pisaliśmy m.in. TUTAJ.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Pasażerowie nie wiedzą, dokąd jadą. Olbrzymia pomyłka urzędników metra
 2. Mniej obostrzeń dla zaszczepionych. Minister Zdrowia wymienił 3, których nie będą musieli przestrzegać
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Najgorsza wiadomość z samego rana. Nie żyje wielki Polak
 7. UEFA podjęła decyzję ws. rasistowskiego skandalu w Lidze Mistrzów
ZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News