BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Wyższe emerytury dla strażaków z OSP. Ale tylko w konkretnych przypadkach

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Emerytura strażaków zostanie podwyższona. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział, że strażacy OSP będą mogli liczyć na stały dodatek do senioralnego świadczenia. Premia jest przewidziana tylko dla osób, które spełnią wymóg odpowiednio długiego stażu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czyja emerytura zostanie podwyższona o dodatek

  • Jaka ma być wysokość premii

  • Na jakim etapie są prace nad tym rozwiązaniem

Wyższa emerytura, ale nie dla każdego strażaka

Emerytura podwyższona o dodatek ma być wyrazem wdzięczności za lata służby w trudnych warunkach. Inicjatorem zmian jest sam szef MSWiA - Mariusz Kamiński. W trakcie konferencji minister zapowiedział, że będzie zabiegał o włącznie dodatku dla Ochotniczej Straży Pożarnej do projektu nowej ustawy.

Kto będzie mógł liczyć na dodatkowe pieniądze? Strażacy OSP, którzy uczestniczyli w akcjach ratowniczych co najmniej przez 25 lat i przeszli na emeryturę. Kobiety mają prawo pobierać świadczenie senioralne po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni - 65 lat.

O ile wzrośnie ich emerytura? Kamiński tłumaczył, że dodatek ma stanowić równowartość 1/14 najniższego wynagrodzenia. Pieniądze będą wypłacane co miesiąc. Zważając na to, że w Polsce działa 16 250 jednostek OSP to grono osób uprawnionych do dodatku może być spore.

Co to oznacza w praktyce? Od 2021 r. płaca minimalna w Polsce wynosi 2800 zł brutto, zatem strażacy będą mogli liczyć na dodatek rzędu 200 zł. Jednak wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zaznaczył, że najniższe wynagrodzenie sukcesywnie wzrasta, a więc i emerytura strażaków OSP będzie z roku na rok coraz wyższa. - A przypominam, że rząd
zapowiedział, że niedługo osiągnie to 4 tys. zł
- przekonywał wiceszef resortu.

Na jakiej podstawie będą przyznawane dodatki do emerytury?

Kampania podwyższania emerytur o dodatki będzie dość dużym wyzwaniem. Portal money.pl podaje bowiem, że skrupulatna ewidencja działań ratowniczych OSP w Państwowej Straży Pożarnej jest prowadzona dopiero od 2012 r. Kamiński tłumaczył, że emerytura niektórych osób zostanie podwyższona o dodatek na podstawie specjalnych oświadczeń złożonych przez trzech świadków do gminy. Decyzja o przyznaniu comiesięcznej premii będzie należała do komendanta powiatowego.

Propozycja projektu w sprawie dodatków do emerytury ma zostać skierowana do prac rządowych. Minister będzie nalegał, aby dokument znalazł się w parlamencie jak najszybciej. Jednak zanim premie zostaną uchwalone, odbędą się konsultacje społeczne. Kamiński zaznaczył, że zamierza wysłuchać próśb przede wszystkim członków OSP.

Wyższa emerytura to nie wszystko

Emerytura powiększona o dodatek to nie jedyny pomysł MSWiA. Wiceminister Wąsik zaznaczył, że resort przymierza się także do kompleksowego uregulowania świadczeń za udział w akcjach ratowniczych. Portal bankier.pl podaje, że przedmiotem rozważań w ministerstwie są również zwolnienia z zakładów pracy do udziału w akcjach oraz kwestie odszkodowań i ekwiwalentów.

Ministerstwo planuje także wprowadzić legitymacje służbowe, dzięki którym strażacy ochotnicy mogliby korzystać ze zniżek. - Teraz minister spraw wewnętrznych będzie miał tytuł do tego, żeby chociażby wykupić np. w Kolejach Państwowych zniżki komunikacyjne dla ochotniczych strażaków - tłumaczył Wąsik.

Poza tym strażacy będą mogli liczyć na wyjątkowe, dwustopniowe wyróżnienie za lata służby. Odznaczenie niższego stopnia św. Floriana ma nadawać szef MSWiA. Z kolei Krzyż św. Floriana ma być przyznawany przez prezydenta RP na wniosek ministra spraw wewnętrznych. Tego typu wyróżnienie otrzymają strażacy OSP o wybitnych osiągnięciach.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

emeryturapremiaMSWiA

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >