BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Miska kupiona na wyprzedaży okazała się wielkim zabytkiem. Jest warta ponad 500 tys. dolarów
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:23

Miska kupiona na wyprzedaży okazała się wielkim zabytkiem. Jest warta ponad 500 tys. dolarów

Wyprzedaż
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega wyprzedaż garażowa

  • Jaki okaz udało się znaleźć na jednej z nich

  • Ile zapłacił za zabytek, a ile może być warty

Zwykła wyprzedaż, wyjątkowy okaz

Wyprzedaż rzeczy używanych staje się z roku na rok coraz bardziej popularna. Świadczyć może o tym fakt, że na wprowadzenie sprzedaży i zakupu produktów z drugiej ręki zdecydował się niedawno popularny sklep internetowy Zalando. Od października 2020 r. z tej możliwości korzystają Polacy, Niemcy, Hiszpanie, Belgowie, Francuzi i Holendrzy. W ten sposób mogą dać drugie życie artykułom, które nie spełniły ich oczekiwań.

Fenomen produktów używanych jest także żywy za oceanem. W USA dużą popularnością cieszy się przede wszystkim wyprzedaż garażowa. Szacuje się, że każdego roku Amerykanie organizują od 6,5 do 9 mln sprzedaży garażowych, na których zbywają używane towary.

W jednej z nich, zorganizowanej w New Haven w Connecticut, uczestniczył mężczyzna, który poszukiwał niewielkiego naczynia do codziennego użytku. Portal bankier.pl podaje, że jego łupem padła mała porcelanowa miseczka.

Nabytek ma średnicę ok. 16 cm. Miska jest w kolorze białym, a jej obrzeża zdobią ornamenty namalowane niebieską farbą. Wyprzedaż garażowa, na której została wystawiona, miała miejsce w ubiegłym roku.

Mężczyzna od razu zauważył niezwykłość miseczki i zgłosił się do domu aukcyjnego Sotheby's z prośbą o wycenę. - Natychmiast zorientowaliśmy się, że patrzymy na coś naprawdę bardzo, bardzo wyjątkowego - przyznała w rozmowie Associated Press Angela McAteer, która kieruje zakładem.

Zabytek z XV wieku warty fortunę

Okazało się, że miska, którą anonimowy mężczyzna znalazł na wyprzedaży to zabytek z czasów chińskiej dynastii Ming. Po wnikliwych oględzinach rzeczoznawcy potwierdzili, że naczynie pochodzi z XV wieku.

- Wszystkie znaki rozpoznawcze i cechy charakterystyczne wskazują na to, że przedmiot został wyprodukowany we wczesnym okresie panowania dynastii Ming - zdradziła McAteer.

Zdaniem specjalistów z domu aukcyjnego miska została wykonana na zamówienie dworu cesarza Yongle, który rządził Chinami między 1402 r. a 1424 r. Zabytek może mieć zatem ok. 600 lat.

Jak dotąd udało się odnaleźć tylko sześć tego typu przedmiotów. Dwa z nich pozostają w zbiorach muzeum w Tajpej na Tajwanie. Dwa kolejne można podziwiać w Londynie, a jeden w Teheranie (Iran). Nabytek z wyprzedaży to pierwszy tak wyjątkowy okaz z tej kolekcji na terenie USA.

Według wstępnych szacunków miseczka porcelanowa może być warta nawet 500 tys. dolarów (prawie 2 mln zł). To ogromny zysk, zważając na to, że Amerykanin, który wybrał się na wyprzedaż garażową, zapłacił za nią zaledwie 35 dolarów (ok. 134 zł).