BiznesINFO.pl
Niemcy i nowe obostrzenia

Flickr/John Fraissinet, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Niemcy rejestrują się na zakupy. Obostrzenia za Odrą są mocniejsze niż myślisz

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Niemcy zdecydowali się na przedłużenie lockdownu z pewnymi wyjątkami. Mniej rygorystyczne obostrzenia dotyczą m.in. branży handlowej - już niebawem sklepy detaliczne będą mogły przyjmować klientów w ścisłym reżimie sanitarnym. Jednak warunkiem wejś

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy Niemcy wydłużyli lockdown

  • Jakie obostrzenia będą obowiązywały w sklepach detalicznych

  • Które regiony nie są zobligowane do przestrzegania tych zasad

Niemcy nadal walczą z koronawirusem. Niektóre obostrzenia poluzowane

Niemcy mierzą się z trudną sytuacją epidemiczną od grudnia 2020 r. Choć po rekordowych przyrostach infekcji rzędu 20 tys. dziennie nie ma już śladu, to zachorowania w dalszym ciągu utrzymują się na niepokojąco wysokim poziomie. WHO podaje, że tylko wczoraj Niemcy zarejestrowali 11 912 nowych przypadków koronawirusa.

Z uwagi na trwającą pandemię Niemcy zdecydowali się na strategię zachowawczą. Kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych podjęli decyzję o przedłużeniu lockdownu do 28 marca. Ogólnokrajowa blokada trwa od połowy grudnia. Na środowej konferencji prasowej przedstawiono jednak kilka nowych, złagodzonych obostrzeń.

TVN24 donosi, że od 8 marca do regularnej działalności będą mogły powrócić księgarnie, kwiaciarnie i centra ogrodnicze. Tym samym dołączą do zakładów fryzjerskich, które ponownie ugościły klientów wraz z początkiem marca.

Również od najbliższego poniedziałku złagodzeniu ulegną obostrzenia dotyczące prywatnych spotkań. Do tej pory można było spotykać się tylko w obrębie swojego gospodarstwa domowego z jedną dodatkową osobą. Deutsche Welle przekazuje, że zgodnie z nowymi ustaleniami dopuszczone zostaną spotkania dwóch gospodarstw domowych. Jednak wprowadzono limit - maksymalnie 5 osób (nie wliczając dzieci do 14. roku życia).

Obostrzenia w sklepach. Niemcy muszą rejestrować się na zakupy

Nowe obostrzenia zostaną wdrożone również w sklepach detalicznych. Do tej pory Niemcy mogli kompletować zakupy tylko w sklepach spożywczych i aptekach. Rząd zdecydował się na częściowe otwarcie pozostałych punktów handlu detalicznego, jednak w ścisłym reżimie sanitarnym.

Niemcy, którzy będą chcieli odwiedzić sklep będą musieli wcześniej umówić wizytę w systemie Click & Meet. Jest to rozwinięcie koncepcji Click & Collect, z której Niemcy korzystali w ciągu ostatnich kilku tygodni. Dotychczas klienci mogli zamawiać produkty telefoniczne lub przez internet, a następnie odbierać je na miejscu. Niemcy, którzy zdecydują się na Click & Meet będą mogli dodatkowo wejść do sklepu i np. przymierzyć buty lub ubrania.

Wszystkie sklepy detaliczne są zobligowane do prowadzenia rejestru klientów. Niemcy, którzy chcą odwiedzić sklep, muszą przekazać swoje dane kontaktowe, aby służby sanitarne mogły z łatwością dotrzeć do klientów w przypadku potwierdzenia infekcji koronawirusem. Polsat News podaje, że czas zakupów jest ograniczony.

Nowe obostrzenia w punktach detalicznych wskazują, że zakupy mogą wspólnie kompletować tylko osoby z jednego gospodarstwa domowego. Niemcy muszą także nosić maseczki medyczne (FFP2 lub KN95) i przestrzegać dystansu społecznego. W sklepach może przebywać tylko jedna osoba na 40 mkw. powierzchni handlowej.

Niemcy niezadowoleni z obostrzeń

Jednak nie wszyscy Niemcy będą mogli skorzystać z metody Click & Meet. Nowe zasady otwarcia placówek obowiązują bowiem tylko w tych regionach, w których 7-dniowa zachorowalność na koronawirusa jest mniejsza niż 100 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Z danych Instytutu Roberta Kocha (RKI), który monitoruje walkę z pandemią za naszą zachodnią granicą, wynika, że to kryterium spełniają wszystkie kraje związkowe z wyjątkiem Turyngii.

Obostrzenia w sklepach nie dotyczą obszarów, w których sytuacja epidemiczna jest stosunkowo stabilna. Jeżeli w kraju związkowym 7-dniowa zapadalność na koronawirusa wynosi mniej 50 nowych infekcji na 100 tys. obywateli to punkty detaliczne mogą otworzyć się całkowicie, choć w dalszym ciągu będą przyjmowały ograniczoną liczbę klientów. Jak na razie tylko w Szlezwiku-Holsztynie i Nadrenii-Palatynacie tygodniowa zapadalność jest niższa niż 50.

Branża handlowa już teraz ostrzega, że nowe obostrzenia nie pomogą w przezwyciężeniu pandemicznych problemów. Dyrektor zarządzający stowarzyszenia handlu detalicznego (HDE) Stefan Genth przyznał, że Click & Meet nie poprawi kondycji finansowej sklepów, ponieważ koszty osobowe i operacyjne są zazwyczaj wyższe niż zyski ze sprzedaży. - Wyniki szczytu to katastrofa dla sektora handlu detalicznego - przekonywał przedstawiciel środowiska handlowców.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Flaga ONZ

Polska i Świat

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >