BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Wypłata jak średnia europejska. Sam Jarosław Kaczyński zapowiedział wypłaty na 9600 zł

17 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

9600 zł wypłaty dla każdego? W ostatnim czasie taką obietnicę złożył prezes PiS a zarazem wicepremier Jarosław Kaczyński podczas jednego z wystąpień poświęconych Polskiemu Ładowi. Na tak wysokie pensje przyjdzie nam jednak poczekać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prezes PiS zapowiedział 9600 zł wypłaty dla każdego

  • Kiedy mamy osiągać wynagrodzenia na takim poziomie

  • Jakie jest obecne przeciętne wynagrodzenie, a jakie było przed dekadą

Prawie 10 tys. zł wypłaty dla każdego?

Mijają dwa miesiące od prezentacji Polskiego Ładu, programu społeczno-gospodarczego rządu Zjednoczonej Prawicy na czas po pandemii. W programie tym znalazł się szereg obietnic, które miały doprowadzić do wzrostu poparcia koalicji rządzącej. Owego wzrostu póki co jednak nie ma, dlatego politycy obozu władzy - z Jarosławem Kaczyńskim na czele - ruszyli w Polskę, by promować Polski Ład.

Podczas niedawnego spotkania na Podlasiu prezes PiS podkreślał, że Polski Ład, jak również Krajowy Plan Odbudowy pozwoli Polakom dogonić Europę już w ciągu najbliższej dekady, także pod względem zarobków.

- Trzeba się odbudowywać, ale przede wszystkim trzeba się budować — to jest przede wszystkim plan dogonienia do końca tej dekady Europy, w sensie przeciętnej europejskiej, jeżeli chodzi o dochód na głowę, dochód liczony w sile nabywczej, czyli ten realny dochód na głowę – mówił lider partii rządzącej, cytowany przez Money.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kaczyński przypomniał, że obecnie nasze zarobki wynoszą 77 proc. przeciętnego europejskiego dochodu. Wicepremier podkreślił, że choć jest to znacznie więcej niż w 2004 roku, kiedy to przystępowaliśmy do Unii Europejskiej, to jest to "ciągle za mało".

Prezes PiS podkreślał, że Polska powinna iść w ślady Słowenii, która jest obecnie najbogatszym krajem postkomunistycznym. Przeciętne zarobki wynoszą tam 92 proc. przeciętnego europejskiego dochodu na jednego mieszkańca Unii.

Ile mielibyśmy zarabiać w 2030 roku, gdyby plany Jarosława Kaczyńskiego stały się rzeczywistością? Z danych Eurostatu za 2019 rok, które podaje portal slaskibiznes.pl wynika, że średnie zarobki netto w Unii Europejskiej kształtowały się wówczas na poziomie 2109 euro, czyli ok. 9600 zł.

Czy za 10 lat Polacy będą zarabiać przeciętnie prawie 10 tys. zł? Dziś trudno to przewidzieć. Obecnie przeciętne wynagrodzenie jest niemal dwukrotnie niższe.

Z przedstawionych niedawno danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale tego roku było to 5 681,56 zł brutto. W 2010 roku było to 3316,18 zł brutto, czyli niewiele więcej niż w przyszłym roku ma wynieść płaca minimalna.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >